Vinili ho z terorismu. Američan se po dvou letech vrátil z Venezuely, přivítal ho Trump v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě přivítal propuštěného Američana, který byl společně se svou ženou dva roky vězněn ve Venezuele. Pětadvacetiletý Josh Holt si podle Trumpa prošel velmi těžkým utrpením, napsala v neděli agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josh Holt (vlevo) a Donald Trump | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Holt odcestoval do Venezuely v červnu 2016, aby se oženil se ženou, kterou poznal na internetu, když hledal španělsky mluvící mormony, kteří by mu pomohli vylepšit si španělštinu. Zadržen byl i se svou venezuelskou manželkou krátce po předloňské svatbě a oba byli obviněni z terorismu.

Venezuelská policie tvrdí, že v jejich bytě objevila výbušniny a střelné zbraně. Holt v polovině května zveřejnil video, v němž prosil americké úřady o pomoc. Prohlásil zároveň, že se na ně bezvýsledně obrací již od svého uvěznění.

„Jsem velmi vděčný,“ řekl emotivní Holt sedící vedle Trumpa. „Ty dva roky byly velmi, velmi, velmi těžké dva roky. Opravdu ne tak skvělá dovolená, na jakou jsem se těšil,“ dodal.

Holt a jeho žena Thamara Calenová přistáli na Mezinárodní letišti Dulles ve Washingtonu v sobotu večer místního času (1.00 v neděli SELČ). Na videu, které na svém twitteru zveřejnil americký senátor Orrin Hatch, Američana se slzami v očích přivítali jeho rodiče Laurie a Jason.

Americká diplomacie o propuštění Holta vyjednávala delší dobu, rozhovory však komplikovalo napětí ve vzájemných vztazích Washingtonu a Caracasu. USA například uvalily sankce na venezuelské představitelé kvůli potlačování opozice a porušování lidských práv a demokratických principů.

K sobotnímu propuštění Holta došlo poté, co se republikánský senátor Bob Corker v pátek setkal s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem.

Propuštění Holta ocenil mimo jiné i americký viceprezident Mike Pence, který zároveň upozornil, že Spojené státy nemají v úmyslu zrušit sankce vůči Caracasu. „Jsem velmi potěšen, že je Josh Holt zpět doma se svou rodinou – kam vždy patřil. Sankce budou pokračovat, dokud se do Venezuely nevrátí demokracie,“ napsal Pence na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme