Rusové protestují virtuálně. Jen chtějí pomoc od státu v době koronakrize, říká komentátor Dvořák

Ruská opozice vybízí k pořádání dalších virtuálních demonstrací na internetu a na sociálních sítích. Chce přimět úřady, aby poskytly pomoc Rusům postižených hospodářskou krizí vyvolanou pandemií.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opozičník Alexej Navalnyj | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po celé zemi lidé umisťují na mapy ruského vyhledávače Yandex tisíce špendlíků se vzkazy, které vyjadřují nespokojenost s tím, jak ruská vláda reaguje na koronakrizi. Proč? „Chtějí pomoc státu, hlavně tu finanční,“ řekl na Plusu komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Jana Bumby

Opoziční vůdce Alexej Navalnyj minulý týden navrhoval hned pět kroků, včetně plošné finanční pomoci, „což by ale asi nebylo v možnostech ruského státu,“ doplnil Dvořák.

Především ve virtuálním protestu se lidé dožadují pojmenování věcí pravým jménem. „Třeba nepracovní dny se teď říká zavřeným firmám v nuceném volnu… stejně jako samoizolace, tedy karanténa. Kdyby vláda současný stav pojmenovala jako nouzový nebo výjimečný, tak by to pro ni znamenalo taky povinnosti. Je to dost opovrženíhodná snaha nejvyšších ruských míst, které se vyhýbají odpovědnosti,“ myslí si komentátor.

‚Vláda ví, kde žijete.‘ Ruští novináři upozorňující na problémy v dobách epidemie čelí zastrašování

Číst článek

Někteří nemají internet

Přidal i informace o dosahu protestu, který až tak velký není.

„Na sociálních sítích nebo internetu jsou většinou lidé vzdělanější a ti také jaksi přirozeně putinovský režim odmítají. Zatímco k běžnému občanovi, který ani internet doma nemá, který žije na venkově, se protesty ani nedostanou… Je ale jasné, že informace se v dnešním Rusku šíří daleko rychleji než v médiích, jako je rozhlas nebo televize,“ podotkl. 

Znamená to něco i pro samotného prezidenta Vladimira Putina? „Je to pro něj dost nepříjemné. Už jen proto, že mu koronavirus zhatil plány na ústavní změny nebo na oslavy vítězství. Teď má vystoupit snad už v pátém poselství k národu a dle mého působí stále zkroušeněji,“ řekl Dvořák závěrem. 

Celý rozhovor si poslechněte v audiozáznamu.

Věra Luptáková, Jan Bumba, Vladimír Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme