Virtuální mapa připomněla nacistickou minulost

Kuriózní chybička se vloudila do oblíbené virtuální mapy vyhledávače Google. V programu "Earth" totiž nedaleko bavorského Bad Tölzu najdeme vrch s názvem "Adolf-Hitler-Berg". Tamní obyvatelé jsou touto skutečností pobouřeni a žádají po Googlu urychlenou "denacifikaci."

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voda a hory

voda a hory | Foto: Jan Rosenauer

1205 metrů vysokému kopci se podle místních odjakživa říká Heigelkopf. "Je mi 64 let, ale označení Hitler-Berg jsem v životě neslyšel; co je to za pitomost," rozčiluje se starosta obce Wackersberg, do jejíhož katastru nešťastná vyvýšenina spadá.

Novinář a badatel Christoph Schnitzer ale podle agentury ddp zjistil, že nejde ani o pitomost, ani o chybu. V dubnu 1933 totiž nacisté kopec skutečně přejmenovali po svém vůdci a dokonce na jeho vrcholu vztyčili desetimetrový, železný hákový kříž.

Ten obyvatelé jakožto symbol teroru v roce 1945 odstranili, ale název "Adolf-Hitler-Berg" evidentně v některých pramenech zůstal. Mluvčí německého Googlu Stephan Keuchel slibuje urychlenou nápravu a ujišťuje, že po příští aktualizaci se nad Wackersbergem bude znovu tyčit Heigelkopf.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme