Virus H5N1 v Polsku potvrzen

Nebezpečný virus H5N1 je v Polsku. Státní veterinární institut v Pulavách to potvrdil dnes ráno. Dvě labutě, které byly nalezeny 2. března na břehu Visly v Toruni, byly skutečně nositelkami nebezpečného viru H5N1. Výsledky testů polských veterinářů má potvrdit také laboratoř ve Waybridge nedaleko Londýna. V Toruni od včerejška platí mimořádná opatření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka v Polsku

Ptačí chřipka v Polsku | Zdroj: ČTK

Polsko potvrdilo výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1. Virem byly nakaženy dvě labutě, které našli před čtyřmi dny na břehu Visly v Toruni. Nebezpečnou formu ptačí chřipky - virus H5N1 - potvrdil dnes ráno Státní veterinární ústav v Pulavách téměř na sto procent.

"Ústav v Pulavách je velmi dobře připravený na zkoumání tohoto typu viru. U dvou nalezených labutí specialisté provedli dva navazující testy. Abychom měli stoprocentní jistotu, musíme počkat na výsledky testů z laboratoře ve Weybridge u Londýna. Zatím máme jistotu na 99 procent," uvedl hlavní polský veterinář Krzysztof Jażdżewski. Vzorky dnes zvláštní kurýr odveze do Velké Británie - výsledky testů polské úřady oznámí ve středu nebo ve čtvrtek. Úřady ale už teď varují obyvatele před rizikem nákazy.

"Lidé by neměli volně pouštět psy a zvláště kočky, které rády pojídají mrtvé ptáky. Chřipka se u domácích zvířat může projevovat různě, majitelé by měli sledovat jejich chování a v případě podezření se okamžitě obrátit na veterinární službu," doporučuje biolog Józef Nicpoń.

Okolí místa nálezu uhynulých labutí policie prohlásila za uzavřenou zónu. Řidiči se musí připravit na značné dopravní komplikace, protože řada ulic je uzavřená provoz zpomaluje také povinný průjezd desinfekčním roztokem. Veterináři provádějí kontroly všech chovů drůbeže v oblasti Toruně a uklidňují veřejnost: ptačí chřipka je podle nich především nemocí ptáků a při dodržování zásad hygieny lidem nebezpečí nehrozí.

Polsko je drůbežářskou velmocí a rozšíření viru může mít velké následky. Ptačí chřipku se podařilo prokázat u dvou labutí. "Zatím proto není důvod k zákazu exportu polské drůbeže, potvrdil premiér Kazimierz Marcinkiewicz: "Musíme ukázat, že dodržujeme všechny standardy Evropské unie, abychom neměli potíže s vývozem," řekl polský premiér.

"Postupujeme podle plánu, který jsme předložili Evropské komisi na konci února. Situaci průběžně monitorujeme. Teď je nejdůležitější nešířit paniku," uvedl ministr zemědělství Krzysztof Jurgiel.

Kruh kolem Česka se uzavřel

Ptačí chřipka už se objevila ve všech státech sousedících s Českou republikou, avšak u nás se dosud virus této choroby neobjevi. Úřady ale i přesto zavádějí preventivní opatření: zákaz trhů a výstav exotického ptactva a zákaz chovu drůbeže venku. Veterináři současně zkoumají vzorky uhynulých ptáků a provádějí monitoring živých zvířat v chovech.

Vyšší riziko výskytu ptačí chřipky existuje v Česku podle odborníků v oblastech kolem Pardubic, Strakonic a Znojma. Ve zmíněných oblastech jsou totiž největší hejna vodních ptáků a drůbeže. Případná epidemie by však výrazně nepostihla jen drůbežárny a zpracovatele, ale také výrobce a dodavatele krmiv. Někteří chovatelé už teď nezakládají líhně. Obávají se také poklesu poptávky a cen masa. Preventivní opatření zavádějí i chovatelé exotického ptactva a zoologické zahrady.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme