Virus prasečí chřipky má v Mexiku 81 obětí, v EU zatím nákaza není

Mexická vláda oznámila, že na nový typ smrtícího viru, který je podle testů kombinací ptačího, prasečího a lidského viru chřipky, zemřelo pravděpodobně už 81 lidí a dalších 1300 s nemocí bojuje. Nákaza se už začala šířit i do sousedních Spojených států. Světová zdravotnická organizace varuje, že by se situace mohla vymknout kontrole a chřipka nabýt pandemických rozměrů. O tom, jestli zvýší současný stupeň pandemického poplachu, rozhodnou mezinárodní experti pozítří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Mexico City nosí roušky jako prevenci proti infekci prasečí chřipky | Zdroj: ČTK

Mexická vláda kvůli šířícímu se viru prasečí chřipky přijala mimořádná opatření. Ve všech školách v Mexico City a jeho okolí, kde se nemoc poprvé objevila, zrušila nejméně do 6. května vyučování. Úřady na některých místech vyzývají obyvatele, aby raději nevycházeli z domu, pokud nemusí. Zavřených je také mnoho veřejných budov a restaurací.

Preventivní opatření připravuje i vláda v sousedních Spojených státech. Na jejich území je potvrzených 11 případů výskytu nemoci. Bílý dům oznámil mimořádnou schůzku, které se mimo jiné zúčastní ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová.

Výskyt prasečí chřipky byl potvrzený u hranic s Mexikem v Kalifornii a v Texasu. Kromě toho se nemoc objevila i v Kansasu a osm dětí v New Yorku projevuje podobné symptomy, ačkoli zdravotníci v jejich případě váhají, jestli jde opravdu o prasečí chřipku. Vzhledem k tomu, že Světová zdravotnická organizace varovala před možnou pandemií, bere vláda situaci velmi vážně.

České velvyslanectví v USA oznámilo, že je v kontaktu s americkým Centrem pro kontrolu a prevenci chorob. Upozorňuje, že zatím americké úřady nevydaly žádné varování před cestami do Spojených států a nejsou také žádná omezení pro pohyb osob nebo zboží na americko-mexické hranici.

Nákaza vyvolává obavy i v Evropě. V členských státech Evropské unie zatím virus není, řada zemí přesto chystá bezpečnostní opatření. Například Francouzské ministerstvo zdravotnictví pořádá pravidelné denní tiskové konference. Ve Francii bylo také vytvořeno centrum krize, kde jsou podávány informace o nejnovějším vývoji, včetně řady doporučení pro cesty do Mexika.

České ministerstvo zahraničí vydalo upozornění pro turisty mířící do Mexika, aby důsledně dodržovali základní preventivní opatření proti nákaze touto nemocí. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí rezortu Zuzana Opletalová, turisté by se měli před cestou informovat na ambasádě:

"Pokud se někdo do Mexika chystá, tak doporučujeme, aby si zavolal na naši ambasádu. Ta ten vývoj sleduje a bude moci poradit, co se kde děje, jestli hrozí nějaké nebezpečí. Záleží samozřejmě na účelu cesty toho člověka." Podle Opletalové by turisté mířící do Mexika měli svou cestu ale zvážit.

České cestovní kanceláře kvůli prasečí chřipce neomezují zájezdy do USA a Mexika. Radiožurnálu to řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Ministerstvo zahraničí nevyhlásilo Mexiko za oblast, kde hrozí nebezpečí života či stav největší nouze. Proto cestovní kanceláře nemají žádný důvod, proč by měly zájezdy do Mexika a USA omezovat," uvedl Okamura.

V současné době je ve Spojených státech přibližně 3000 a v Mexiku 400 českých turistů. Do Mexika se letos chystá až 9 tisíc Čechů. Přímé letecké linky nejčastěji směřují do mexického letoviska Cancún.

Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky.

Přečtěte si také:
USA hlásí další případy prasečí chřipky

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Radek Pavlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme