Virus zika se objevil už v druhé evropské zemi, po Británii hlásí nákazu i Dánsko

V Dánsku se objevila nákaza virem zika. O prvních případech v Evropě před tím informovala také Velká Británie. Všichni nakažení se nedávno vrátili z cest po Latinské Americe. Tisíce dětí se tam v posledních měsících narodily s vývojovou vadou mozku a podle odborníků za tím může být právě virus zika, který přenášejí komáři. Proti viru zatím neexistuje žádná vakcína.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti

Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti | Zdroj: Reuters

Případ nákazy virem zika v Dánsku zaregistrovaly úřady ve druhém největším městě země Aarhusu. Pacientem je muž ve věku mezi dvaceti a třiceti lety. Před časem cestoval po Mexiku a Brazílii, kde se s nejvyšší pravděpodobností virem nakazil.

Virus zika je přenášen v tropickém a subtropickém klimatu komárem rodu Aedes aegypti a způsobuje onemocnění podobné chřipce. Mezi příznaky patří teplota, bolest kloubů, svalů a hlavy, zánět spojivek či vyrážka. Nemoc po 2 - 7 dnech odeznívá, mnoho nakažených její průběh ani nezaznamená. Virus může spouštět tzv. Guillain-Barrého syndrom či mít vliv na plod těhotné ženy. Více v PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Po návratu do země se u něj začaly objevovat vysoké horečky spolu s bolestmi hlavy a kloubů. Lékaři z aarhuské univerzitní nemocnice u něj virus zika diagnostikovali v úterý večer. Podle oficiální stránky nemocnice je pacient v současnosti v dobré kondici a lékaři pokračují v léčbě ambulantně.

Úřady a lékaři zároveň zdůrazňují, že se jedná o ojedinělý případ, a proto není důvod k panice. Podobný názor mají také obyvatelé dánského Aarhusu.

„Virusu se nebojím. Věřím lékařům, když říkají, že nebezpečí nehrozí. Dokud jde opravdu jen o jeden případ, cítím se bezpečně. Ale samozřejmě samotná existence virusu je strašidelná,“ uvedl Mikkel Buhl Leimand, který v Aarhusu studuje.

Podobně jako dánský pacient, jsou na tom tři pacienti v Británii, u kterých se objevily pozitivní testy na vir zika. První dva případy nákazy už oznámily i Spojené státy. Prezident Barack Obama vyzval k rychlému vyvinutí léků a vakcín proti viru zika. Práce na vakcíně ale bude zřejmě trvat několik let.

Dánské úřady, stejně jako americké nebo britské, doporučily těhotným ženám, aby necestovaly do zemí s nákazou. To je v současnosti už skoro celá Jižní Amerika.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Nejvíce nakažených je v Brazílii, konkrétně ve spolkovém státě Pernambuco. Tamní úřady začaly přijímat různá opatření. Zapojí do nich také přes 200 tisíc vojáků. Ti by měli šířit informace o tom jak zneškodnit semeniště komárů a také, jak co nejrychleji rozpoznat příznaky onemocnění.

Brazilský ministr zdravotnictví Marcel Castro už přiznal, že nákaza se už rozšířila natolik, že bude těžké ji vůbec zvládnout. Podle něj se jedná o naprosto výjimečnou a alarmující situaci.

Podle novináře Františka Kalendy epidemie zastihla Latinskou Ameriku nepřipravenou. „V mnoha státech Brazílie je kvalitní zdravotnictví, ale je těžce dostupné. Čekají se velké fronty a chybí informace. Jak je Latinská Amerika nepřipravená, ukazuje třeba prohlášení salvadorské vlády, která vyzvala obyvatele, aby odložili těhotenství o dva roky,“ přibližuje.

V Brazílii se objevují i obavy, jaký dopad může mít nákaza na srpnové olympijské hry v Riu de Janeiru. I když v této oblasti je zatím výskyt viru zika jen řídký, deník Telegraph píše, že nervozita pořadatelů olympiády i tak mírně stoupá. Mají strach z toho, že nákaza by mohla hlavně odradit tisíce turistů.

V rámci protivirových opatření se proto dezinfikují oblasti okolo olympijských areálů a vytvořily se také speciální týmy. Ty budou na hygienické podmínky dohlížet. Sociální pracovníci pak rozdávají tisíce speciálních repelentů.

Přenos viru

Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti. Jde o stejný druh, který přenáší také horečku dengue a žlutou zimnici. Podle vědců není ale jisté, jestli se nemůže přenášet také jinou cestou. Podle WHO by to mohlo být třeba pohlavním stykem.

Samotný průběh horečky nebývá až tak dramatický - onemocnění se projevuje teplotou, zarudlou kůží, často také zánětem spojivek, bolestmi kloubů a svalů a celkovou slabostí. U těhotných žen ale hrozí, že se jim narodí dítě se špatně vyvinutým mozkem.

Virus zika se dostal do USA, Obama vyzval k rychlému vyvinutí léků a vakcín

Číst článek

Symptomy se ale podle odhadů projeví jen asi u čtvrtiny nakažených, takže virem zika může ve skutečnosti trpět mnohem víc lidí, než o kterých lékaři vědí.

Světová zdravotnická organizace také varuje předtím, že virus by mohl zasáhnout celý americký kontinent. Americké aerolinky United Airlines už oznámily, že její klienti, kteří mají letenky do zemí postižených virem zika, si můžou cestu odložit nebo zažádat o vrácení peněz.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme