Virus zika se podle vědců dostal do Brazílie už rok před MS ve fotbale v roce 2014

Spojené státy doporučují ženám vystaveným viru zika odložit těhotenství. Ženy s příznaky onemocnění nebo s pozitivním testem na ziku by měly počkat osm týdnů, než se budou snažit otěhotnět. Nakažení muži by ještě půl roku měli mít chráněný pohlavní styk. Doporučení vydalo americké Středisko pro kontrolu a prevenci chorob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci v laboratoři se snaží získat látku, která by odpuzovala komáry | Zdroj: Reuters

Američané vydali doporučení na základě nejnovějších vědeckých poznatků. V Kolumbii, kde se virus zika ve velkém objevil, šli ještě dále.

Všem párům, které plánují děti, radí po dobu epidemie ziky úplně odložit pokusy otěhotnět. Toto období přitom může trvat až do července letošního roku.

V Česku je čtvrtý případ nákazy virem zika, nakažená se vrátila z Martiniku

Číst článek

Vědci mezitím o viru, který nejspíš způsobuje postižení u novorozenců nebo vzácné neurologické onemocnění Guillain-Barréhův syndrom (GBS), zjišťují další informace.

Například podle čerstvého britsko-brazilského výzkumu se zika nedostala na jihoamerický kontinent v průběhu Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014, ale o rok dříve a mohla ji přivézt i jedna osoba.

Jedna z hypotéz je, že virus se do Brazílie dostal v průběhu fotbalového Poháru konfederací v roce 2013 z Francouzské Polynésie.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme