Rozšíření unie i schengenského prostoru, migrace a koronavirus. Visegradská čtyřka jednala v Lublani

Premiéři Visegrádské čtyřky jednali v Lublani o migraci nebo klimatické politice. Se slovinským premiérem Janezem Janšou mluvili také o jeho předsednictví v Radě Evropské unie a tématem bylo i rozšíření schengenského prostoru o země Západního Balkánu.

Tento článek je více než rok starý.

Lublaň (Aktualizováno: 18:24 9. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři zemí Visegradské čtyřky a Slovinska (zleva) Andrej Babiš, Viktor Orbán, Janez Janša, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki

Premiéři zemí Visegradské čtyřky a Slovinska (zleva) Andrej Babiš, Viktor Orbán, Janez Janša, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki | Zdroj: ČTK / AP

Slovinsko předsedá Radě Evropské unie a lídři zemí Visegradské čtyřky s Janezem Janšou hovořili také o prioritách pro Evropskou unii. Premiéři se shodli na potřebě rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda vlády Andrej Babiš se v Lublani sešel s premiéry Visegradské čtyřky a Slovinska. Více si poslechněte od zpravodajky Magdalény Fajtové

Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že nerozumí tomu, proč dosud země jako Bulharsko nebo Chorvatsko nebyly přijaty do schengenského prostoru.

Lídři států mluvili také o pandemii koronaviru. Premiér Babiš řekl, že počty nových případů nákazy v Česku jsou stále vysoké, nemají ale zatím dopad na zátěž nemocnic.

Zásadním tématem je podle Babiše také migrace. Po odchodu vojsk Severoatlantické aliance z Afghánistánu podle Babiše hrozí nebezpečí migrační vlny z této země. To na tiskové konferenci potvrdili také premiéři Polska a Maďarska.

Protest proti Orbánovi

Evropský parlament ve čtvrtek vydal rezoluci, ve které odmítá maďarský kontroverzní zákon zakazující informovat nezletilé o homosexualitě nebo o změně pohlaví. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera se k tématu nedostali.

Maďarská politoložka o anti-LGBT rétorice: Gender je další možností, jak démonizovat skupinu ‚jiných‘

Číst článek

Premiér Babiš k zákonu ale ráno na kbelském letišti řekl, že mu nepřísluší zabývat se zákony Maďarska.

Před slovinskou národní galerií v pátek Orbána očekávalo několik LGBT aktivistů s duhovými vlajkami. Podle předsedkyně slovinské lidskoprávní organizace Legebitra Leny Gibicové přišli aktivisté demonstrovat pro to, aby upozornili na diskriminaci členů LGBT komunity v Maďarsku, ale také v Polsku.

Tento zákon začal v Maďarsku platit tento týden. Zakazuje zobrazování homosexuality a změny pohlaví na školách nebo i v reklamách a filmech určených nezletilému publiku. Zákon tvrdě odsoudily evropské špičky, například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej označila za ostudu.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme