Visegrádská čtyřka vystoupí proti krácení rozpočtu EU

Praha, Varšava, Budapešť a Bratislava chtějí na prosincovém summitu EU společně vystoupit proti krácení evropského rozpočtu na léta 2007 až 2013. O tomto problému budou dnes jednat premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. S největším odporem se program úspor setkal v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Polsko v letech 2007 až 2013 počítalo s evropskou pomocí ve výši 60 miliard eur. Předsednická země Evropské unie, Velká Británie, ale navrhuje snížit rozpočet pro nové členské země o deset procent. Polsko by tím přišlo o šest miliard eur. Varšava proto začíná vytvářet obrannou linii a pomoc hledá u nejbližších přátel sdružených v rámci Visegrádské čtyřky.

"Počítáme pouze s vítězstvím," řekl polský premiér. Rovněž bývalý ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszevski se domnívá, že úspěch může mít pouze společná iniciativa.

Britský premiér Tony Blair ale polskému premiérovi během nedávné návštěvy naznačil, že Varšava se nejprve musí naučit efektivně využívat stávající možnosti. Z evropských fondů, určených pro Polsko v letech 2004 až 2006, Varšava vyčerpala jen necelá čtyři procenta.

Polské úřady mají peníze na dosah ruky, ale nedokáží připravit kvalitní projekty. Potenciální příjemci evropské pomoci si stěžují na obrovskou byrokracii, která čerpání peněz z unijních fondů provází.

"Navrhnout projekt neznamená, že ty peníze opravdu dostanete. Žádost jsme podali v květnu, odsouhlasená byla v červnu a peníze přišly až v září. Do té doby jsme si museli vzít překlenovací úvěr," říká ředitelka jazykové školy v Lodži.

Kromě vzdělávacích kurzů Unie výrazně přispívá na lepší život polským zemědělcům a podílí se na obnově infrastruktury. Klíčovým problémem jsou polské silnice. Brusel v Polsku podporuje zejména výstavbu rychlostních silnic a dálnic, které zoufale chybějí.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme