Visingr: Režim v Libyi je závislý na existenci Kaddáfího

Libyjská státní televize se snaží dokázat, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je naživu a v plné síle. Televize včera odvysílala záběry z Kaddáfího schůzky s kmenovými vůdci, údajně se sešli v jednom tripoliském hotelu. Podle televize byl záznam natočen včera, to ale nelze ověřit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Pohřeb obětí z řad povstalvů po ostřelování Misuráty Kaddáfího jednotkami | Foto: ČTK/AP, / STR

Kaddáfí se neobjevil na veřejnosti od 30. dubna, kdy při náletu Severoatlantické aliance zahynul jeho nejmladší syn a tři vnuci. Libyjští povstalci mezitím oznámili, že obsadili letiště v Misurátě, městě, které Kaddáfího síly dlouho obléhaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libyjská státní televize se snaží dokázat, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je naživu a v plné síle. Téma zhodnotíme s vojenským a bezpečnostním analytikem Lukášem Visingrem.

Mluví se o tom, že situace uvízla na mrtvém bodě. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím ale nesouhlasí:

"Žádný mrtvý bod, právě naopak. NATO, jeho partneři a také povstalci dosáhli velkého pokroku," tvrdí šéf NATO a dodává, že režim plukovníka Kaddáfího už má prakticky, jak se říká, na kahánku. Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra je ale režim v Libyi stále výrazně spojený s plukovníkem Kaddáfím.

„Režim je silně s jeho osobou stále spjatý. V okamžiku, kdy by se potvrdila slova o jeho smrti, režim by se zhroutil,“ zmínil Visingr na rádiu Česko.

Útoky NATO

NATO soustředily i na komplexy, kde podle předpokladů žije i Kaddáfího rodina - takže se spekulovalo o Kaddáfího smrti. „Naváděné střely mohou samozřejmě zasáhnout i konkrétní osoby. Otázkou ale je, zda se v těch konkrétních místech daná osoba vůbec nachází. Už jednou ale NATO bombardovalo přímo budovu, kde se Kaddáfí nacházel a podařilo se mu uprchnout. To ale nemění nic na faktu, že má NATO velmi dobré informace od povstalců nebo místních spolupracovníků,“ upřesnil Visingr.

Zatím klíčové bude pro povstalce obsazení letiště v Misurátě, což potvrdil i Visingr:

„Kdyby povstalci dostali pod kontrolu zmíněné letiště, umožnilo by to jejich zásobování ze vzduchu.“

Zpravodajové si všímají, že při protivládních protestech v Sýrii už zahynulo mnohem víc lidí, než v Libyi před začátkem kampaně NATO. Šéf aliance Rasmussen vysvětluje, proč mezinárodní společenství nezasahuje v Sýrii, ale v Libyi:

"Rada bezpečnosti OSN nás požádala o ochranu civilistů v Libyi, máme mandát OSN a podporu zemí regionu, proto jsme v Libyi.“

Martina Mašková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme