Visingr: Režim v Libyi je závislý na existenci Kaddáfího

Libyjská státní televize se snaží dokázat, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je naživu a v plné síle. Televize včera odvysílala záběry z Kaddáfího schůzky s kmenovými vůdci, údajně se sešli v jednom tripoliském hotelu. Podle televize byl záznam natočen včera, to ale nelze ověřit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Pohřeb obětí z řad povstalvů po ostřelování Misuráty Kaddáfího jednotkami

Libye. Pohřeb obětí z řad povstalvů po ostřelování Misuráty Kaddáfího jednotkami | Foto: / STR | Zdroj: ČTK

Kaddáfí se neobjevil na veřejnosti od 30. dubna, kdy při náletu Severoatlantické aliance zahynul jeho nejmladší syn a tři vnuci. Libyjští povstalci mezitím oznámili, že obsadili letiště v Misurátě, městě, které Kaddáfího síly dlouho obléhaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libyjská státní televize se snaží dokázat, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je naživu a v plné síle. Téma zhodnotíme s vojenským a bezpečnostním analytikem Lukášem Visingrem.

Mluví se o tom, že situace uvízla na mrtvém bodě. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím ale nesouhlasí:

"Žádný mrtvý bod, právě naopak. NATO, jeho partneři a také povstalci dosáhli velkého pokroku," tvrdí šéf NATO a dodává, že režim plukovníka Kaddáfího už má prakticky, jak se říká, na kahánku. Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra je ale režim v Libyi stále výrazně spojený s plukovníkem Kaddáfím.

„Režim je silně s jeho osobou stále spjatý. V okamžiku, kdy by se potvrdila slova o jeho smrti, režim by se zhroutil,“ zmínil Visingr na rádiu Česko.

Útoky NATO

NATO soustředily i na komplexy, kde podle předpokladů žije i Kaddáfího rodina - takže se spekulovalo o Kaddáfího smrti. „Naváděné střely mohou samozřejmě zasáhnout i konkrétní osoby. Otázkou ale je, zda se v těch konkrétních místech daná osoba vůbec nachází. Už jednou ale NATO bombardovalo přímo budovu, kde se Kaddáfí nacházel a podařilo se mu uprchnout. To ale nemění nic na faktu, že má NATO velmi dobré informace od povstalců nebo místních spolupracovníků,“ upřesnil Visingr.

Zatím klíčové bude pro povstalce obsazení letiště v Misurátě, což potvrdil i Visingr:

„Kdyby povstalci dostali pod kontrolu zmíněné letiště, umožnilo by to jejich zásobování ze vzduchu.“

Zpravodajové si všímají, že při protivládních protestech v Sýrii už zahynulo mnohem víc lidí, než v Libyi před začátkem kampaně NATO. Šéf aliance Rasmussen vysvětluje, proč mezinárodní společenství nezasahuje v Sýrii, ale v Libyi:

"Rada bezpečnosti OSN nás požádala o ochranu civilistů v Libyi, máme mandát OSN a podporu zemí regionu, proto jsme v Libyi.“

Martina Mašková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme