Vítěz izraelských voleb Benjamin Netanjahu zahájil koaliční rozhovory

V Izraeli se rýsuje nová pravicová vláda. Benjamin Netanjahu a jeho strana Likud už vedou koaliční jednání s další pravicovou stranou Židovský domov. Ochotu k účasti na vládě vyjádřil i Moše Kahlon, který se od Likudu oddělil a získal ve volbách deset křesel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Strana Likud obsadí po úterních předčasných volbách čtvrtinu ze 120 parlamentních křesel.

Zvítězila tak navzdory průzkumům, které ji řadily až na druhé místo za středolevou koalici Sionistický svaz. Ten obsadí 24 křesel.

Lídr levicového bloku Jicchak Herzog se zatím k případné účasti na vládě Benjamina Netanjahua oficiálně nevyjádřil. Podle některých zdrojů ale tuto možnost vylučuje.

Vládu národní jednoty by si přitom přál prezident Reuven Rivlin. Netanjahu ovšem takové řešení odmítá, levice tak zřejmě zůstane i nadále v opozici.

Volby v Izraeli jasně vyhrál pravicový Likud premiéra Netanjahua

Číst článek

Z výsledků voleb je zklamaná i palestinská samospráva. Tím, že Benjamin Netanjahu před volbami vyloučil vytvoření Palestinského státu, ztratili podle samosprávy Palestinci v Izraeli partnera k míru.

Palestinský hlavní mírový vyjednávač Saíb Irikát v reakci na výsledek izraelských voleb řekl, že Palestinci nyní znásobí své úsilí u Mezinárodního trestního soudu, jehož se v dubnu stanou členy. Chtějí tam Izrael obvinit z válečných zločinů.

Izraelské volby jasně vyhrál Likud premiéra Netanjahua | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme