Vítěz japonských voleb slibuje renesanci jádra i tvrdší politiku vůči Číně

V japonských volbách drtivě vyhrála liberálně demokratická opozice. Do čela země tak s největší pravděpodobností po třech letech znovu nastoupí bývalý premiér Šinzo Abe. Slibuje renesanci jaderné energetiky, oživení ekonomiky a vyřešení územních sporů, které Tokio vede s Pekingem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda japonské Liberálně - demokratické strany a bývalý premiér  Šinzo Abe

Předseda japonské Liberálně - demokratické strany a bývalý premiér Šinzo Abe | Zdroj: ČTK

„Ostrovy Senkaku vlastní a spravuje Japonsko. A souostroví mu patří podle mezinárodního práva. Není tady tedy důvod k žádnému vyjednávání," řekl pravděpodobný budoucí japonský premiér Šinzo Abe k otázce sporného území ve Východočínském moři.

Prohlášení přišlo jen den po vítězství jeho Liberálně demokratické strany ve všeobecných volbách. Liberálové si spolu se Stranou spravedlnosti a čistoty zajistili v dolní komoře japonského parlamentu dvoutřetinovou většinu. Strany tak mohou prosazovat zákony i v případě, že je zamítne Senát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební situaci v Japonsku komentoval zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Vliv na výsledky měl i nezájem Japonců o toto hlasování. K urnám podle statistik přišlo nejméně voličů od konce druhé světové války.

Na vítězství liberálů zareagoval i tamní akciový trh. Jeho index se vyhoupl na maximum za osm a půl měsíce.

Japonsko je přes výkonnou ekonomiku velice zadlužené, je dokonce zadluženější než Řecko. Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka proto bude muset nová vláda provést reformy, bez nichž by se zadlužování země z řady důvodů dále prohlubovalo.

„Jedním z těch důvodů je, že japonská populace velice rychle stárne, to znamená, že lidí v produktivním věku je stále méně. A protože Japonsko si potrpí na to, aby se staralo o své důchodce, tak to znamená velké výdaje. Čili je zřejmé, že to bude chtít reformy a že ty reformy budou muset být bolestivé.“

„A právě proto jsem mluvil o tíživém závazku pro dnešní vládu. Ta má silný mandát pro to, aby udělala takové bolestivé reformy, ale samozřejmě popularitu jí to nijak nezvýší,“ poznamenal Slezák.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme