Vítěz řeckých voleb Samaras chce novou vládu sestavit ještě dnes

Nová řecká vláda už se začíná rodit. V opakovaných volbách zvítězila konzervativní Nová demokracie, která může s třetími socialisty složit proevropskou vládní většinu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda konzervativců z Nové demokracie Antonis Samaras

Předseda konzervativců z Nové demokracie Antonis Samaras | Zdroj: Reuters

Vítěz voleb Antonis Samaras dostal před polednem pověření od prezidenta Karolose Papuliase, aby začal jednat o sestavení vlády. Už včera večer, jakmile byly známy výsledky voleb, začala neformální jednání mezi stranami.

Samaras chce nejdříve vyjednávat o široké koalici napříč všemi parlamentními stranami. Nepochybně ale bude moct Samaras vytvořit proevropskou většinu s třetími socialisty.

Samaras prohlásil, že chce mít funkční vládu do konce dnešního dne, protože na nějaká další povolební dobrodružství podle jeho slov Řecko už čas nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v povolebním Řecku informoval v Ozvěnách dne přímo z Atén zpravodaj ČRo Pavel Polák

Samarase čeká schůzka s lídrem socialistů Venizelosem. Právě o spojení Nové demokracie a socialisty se mluví jako o základu budoucí nové řecké vlády. Obě strany mají v parlamentu většinu. Samaras ale chce, aby v nové vládě byly zastoupené i další strany, aby vytvořily jakousi vládu národní jednoty. Jednání o vládě stále pokračují.

Protiúsporná levicová strana SYRIZA, ktrá ve volbách skončila těsně druhá, jde do opozice. Její lídr Alexis Tsipras to oznámil v noci na dnešek. Účast této strany ve vládě je prakticky vyloučená.

Řecký prezident jedná s vítězem voleb o sestavení nové vlády

Číst článek

Vedení eurozóny i finanční trhy sledují povolební situaci v Řecku s mírným optimismem. Sestavit většinu v parlamentu se konzervativní Nové demokracii může podařit, pokud spojí síly se socialisty z hnutí Pasok.

Tato koalice by byla ochotná podpořit pro Řeky nepříjemné rozpočtové úpravy, i když tvrdé podmínky půjček by se mohly přece jen o něco zmírnit. Odchod země z měnové unie zůstává pravděpodobně - alespoň pro tentokrát - zažehnaný.

Povolební matematika vypovídá, že koalice Nové demokracie a Pasoku by znamenala pohodlnou většinu. Není však vyloučené, že socialisté si budou přát ve vládě i další politické strana, a to by mohlo koaliční rozhovory prodloužit.

Většina Řeků však nadále odmítá úsporný program, ekonomika skomírá už několik let. Řekové volili ze svého pohledu mezi dvěma zly: mezi reformami a dalšími škrty, nebo odchodem z eurozony. Slabá většina zvolila první variantu.

Jan Herget, Ondřej Himmer, Pavel Polák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme