Vítězem Berlinale se stal peruánsko-španělský film Mléko utrpení

Peruánský snímek Mléko utrpení se stal poněkud nečekaným vítězem filmového Berlinale. Film vypráví o traumatech spojených s politicky motivovaným násilím na ženách v Peru v 80. a 90. letech. Berlínský filmový festival tak znovu potvrdil pověst silně politicky podbarvené přehlídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

režisérka Claudia Llosová | Zdroj: ČTK

Hlavní hrdinka peruánsko-španělského filmu Fausta trpí syndromem "La Teta Asustada," doslova "vylekaného prsu". Jde o následek běsnění guerillové organizace Světlá stezka, která řadu let terorizovala peruánské vesničany. Fausta, narozená znásilněné matce, překonává své trauma i díky zpěvu, který herečka Magaly Solierová předvedla i na pódiu Berlinale Palastu.

Udílení cen bylo ve znamení mladých filmařek. Teprve 32 let je nejen režisérce vítězného snímku Claudii Llosové, ale taky Němce Maren Adeové. Její film Všichni ostatní se spolu se snímkem Gigante podělil o Stříbrného medvěda.

Porota nakonec nezapomněla ani na snímek London River, který se tady dočkal velmi kladného přijetí. Sotigui Kouyaté z Mali si za něj odnesl Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon. Nejlepší herečkou se stala Rakušanka Birgit Minichmayrová, která excelovala ve filmu Všichni ostatní.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme