Vítězem filipínských prezidentských voleb je Rodrigo Duterte, nasvědčuje sčítání hlasů

Na Filipínách dokončují sčítání hlasů ze včerejších prezidentských voleb. Podle neoficiálních výsledků v nich zvítězil Rodrigo Duterte. Voliče si získal lidovým slovníkem, kritikou elit a slibem, že v zemi nastolí pořádek. Dá se ale očekávat, že ostatní neúspěšní kandidáti výsledky napadnou kvůli podezření z manipulace s výsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentem Filipín se velmi pravděpodobně stane jedenasedmdesátiletý Rodrigo Duterte | Zdroj: Reuters

Rodrigo Duterte nakonec své soupeře porazil doslova rozdílem třídy. Voliči mu dali skoro tolik hlasů jako jeho dvěma nejsilnějším protikandidátům dohromady.

Sám Duterte vyzval ještě včera své oponenty ke smíru po mimořádně vyhrocené předvolební kampani, kde došlo i na osobní útoky.

Ve svém prvním televizním rozhovoru ale zároveň zkritizoval média za údajnou podjatost vůči jeho osobě

„Nesuďte mě podle toho, co o mně píší v novinách, ale podle toho, jak budete spokojeni s mou prací,“ vzkázal Duterte občanům. „A když to bude špatné, zastřelte mě,“ dodal.

Zatímco o jeho vítězství nemůže být pochyb už na základě neoficiálních předběžných výsledků, v souboji o post viceprezidenta se dá očekávat vleklá dohra.

Ferdinand Marcos, syn někdejšího filipínského diktátora, si totiž ještě v pondělí večer udržoval v průběžném součtu milionový náskok před kandidátkou úřadující administrativy Leni Robredovou, ale dnes ráno už za ní zaostával o více než sto tisíc hlasů.

Jeho příznivci jsou přesvědčeni, že je to podvod, a on sám na možné manipulace v jeho neprospěch upozorňoval už před volbami.

Pavel Vondra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme