Vítězem prezidentských voleb v Peru se prohlásil levicový kandidát Ollanta Humala

Peru volí ‘mezi rakovinou a AIDS‘ - tak komentoval možnost výběru peruánských voličů před 2. kolem prezidentských voleb slavný spisovatel Mario Vargas Lhosa. Včera se Peruánci rozhodovali mezi pravicovou političkou Keiko Fujimoriovou, jejíž otec byl prezidentem Peru a nyní si ve vězení odpykává trest za porušování lidských práv, korupci a zneužívání moci. Jejím protivníkem je naopak vyhraněně levicový politik, bývalý armádní důstojník Ollanta Humala, který se už prohlásil vítězem voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peruánský prezidentský kandidáte Ollanta Humala

Peruánský prezidentský kandidáte Ollanta Humala | Zdroj: Reuters

Po sečtení 80 procent hlasovacích lístků získal Ollanta Humala ve druhém kole podle státní volební komise 50,7 procenta hlasů, pravicová kandidátka Keiko Fujimoriová 49,3 procenta.

„Keiko Fujimoriová je stoupenkyní volnotržní ekonomiky, zahraničního kapitálu, preferuje liberální ekonomická paradigmata. Její politický program se opíral zejména o tezi bezpečnosti a možností pro všechny Peruánce. Oproti tmu je Ollanta Humala spíše levicový, bude prosazovat zvýšení státních zásahů do ekonomiky, zvýhodňování domácího kapitálu, klade důraz na národní zájmy, suverenitu Peru,“ přiblížila na Rádiu česko oba kandidáty iberoamerikanistka z Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Peruánské volby jsme na Rádiu Česko rozebrali s iberoamerikanistkou z Univerzity Hradec Králové Pavlínou Springerovou.

Právě v souvislosti s Humalou panovaly obavy z toho, že je názorově blízko levicovému populismu venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Podle Springerové lze u nich nalézt určité tématické podobnosti.

„Je to právě důraz na národní zájmy, boj proti mezinárodnímu liberálnímu ekonomickému řádu, odmítání nadnárodních společností. Na druhu stranu se ale Humala brání nějakému srovnávání s Chávezem,“ dodala.

To, že do druhého kola postoupili dva tak vyhranění kandidáti, svědčí podle iberoamerikanistky o rozdrobenosti peruánské voličské základny. Připomněla, že čtyři kandidáti získali nad 15 procent v prvním kole, pět kandidátů nad 10 procent.

„Je to všechno důsledek kolapsu stranického systému za Alberta Fujimoriho. A další důležitou skutečností je, že předchozí vlády odcházely kvůli ztrátě podpory z důvodu hluboké politické a ekonomické krize. To je příklad i současné vlády Alana Péreze, jehož strana má dnes pouze 4 mandáty v kongresu,“ přiblížila.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme