Vítězem republikánských primárek v Iowě je Mitt Romney

Hlasování republikánů v primárkách pro letošní prezidentské volby v americké Iowě nakonec vyhrál bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. Porazil svého hlavního rivala, někdejšího pensylvánského senátora Ricka Santoruma, o pouhých osm hlasů. Republikáni přitom v Iowě odevzdali přes 100 000 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem republikánských primárek v Iowě je těsně Mitt Romney | Zdroj: Reuters

„Výsledky jsou tak těsné, že se dá mluvit o remíze,“ říká z Iowy severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Romney i Santorum zůstávají velmi vážnými kandidáty a republikáni nemají, alespoň nyní, po prvním klání, jednoho jasného favorita, který by se měl postavit Baracku Obamovi na podzim letošního roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích primárek v americké Iowě mluvil na Radiožurnálu severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Oba první kandidáty podpořilo 25 procent voličů. Třetí je libertariánský kongresman Ron Paul s 23 procenty.

„Mluvil jsem s jeho voliči a ti mne přesvědčovali, že právě on je reálným protikandidátem Obamy. Ovšem všechny průzkumy říkají, že kdyby proti stávajícímu prezidentovi postavili republikáni právě Rona Paula, prohrají. Jestli si tedy republikáni zvolí Rona Paula, mohou se demokraté jen radovat. Daleko vážnějším konkurentem by pro ně byl umírněný kandidát, ať už to bude Romney nebo Santorum,“ pokračuje Pohanka.

V amerických primárkách rozhoduje sousedská důvěra

Číst článek

Žádný z vážných kandidátů zatím neodstupuje. Jenom guvernér Texasu Rick Perry oznámil, že svou kandidaturu v příštích dnech zváží.

Příští týden ale republikánské primárky pokračují v New Hampshire. Pořadím konzervativních kandidátů můžou vážně zamíchat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o druhé komentoval republikánské primárky americký novinář žijící v Praze Eric Best

Podle amerického novináře žijícího v Praze Erica Besta se Mitt Romney vítězstvím v Iowě dostává do pozice favorita a další cesta za získáním nominace pro něj bude čím dál jednodušší.

„Romney je ten, kdo skoro jako by má tentokrát nárok, protože už jednou kandidoval, nedopadlo to naposled úplně nejlépe. Ale byl ten, kdo měl výdrž, zůstal u toho. A tentokrát to opravdu vypadá tak, že bude ten, kdo bude od teď na prvním místě,“ řekl Best ve Světě o druhé.

Američané vyberou nového prezidenta definitivně v listopadu.

Výsledky republikánských primárek v Iowě

Vít Pohanka, mta, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme