Vítězem voleb v Kosovu Demokratický svaz

Vítězem parlamentních voleb v Kosovu se stal Demokratický svaz Kosova v čele s umírněným nacionalistou Ibrahimem Rugovou. Ten prohlásil, že jeho strana získala 75 procent hlasů. Tento odhad je však považován za značně přemrštěný. Na druhém místě je pravděpodobně Hašim Thači a jeho Demokratická strana Kosova, na třetí pozici se umístila Aliance pro budoucnost Kosova Ramuše Haradinaje. Oficiální výsledky voleb se očekávají v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibrahim Rugova | Zdroj: ČTK

Pozorovatelé se domnívají že strana Rugovy vyhrála 45 procenty. To by znamenalo, že Rugova nebude moci vytvořit většinovou vládu. Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN a pod její kontrolou bude i nová vláda.

Rada Evropy vyjádřila spokojenost s průběhem parlamentních voleb v Kosovu a označila je za první rozhodný krok na cestě k demokracii. Podle generálního tajemníka Rady Evropy Waltera Schwimmera tyto volby demonstrovaly "politickou maturitu," což je pro budoucnost oblasti povzbudivé. Zahraniční pozorovatelé kosovských voleb v neděli také vyzvali nově zvolené poslance, aby usilovali o multietnické Kosovo.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme