Vítězná nizozemská liberální strana bude dlouho a složitě vytvářet stabilnější koalici

Předčasné volby v Nizozemsku vyhrály pravicové strany. Nejvíce mandátů získala liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii dosavadního premiéra Marka Rutteho, na druhém místě skončila opoziční Socialistická strana práce. Populisté propadli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nizozemských volbách vyhrála liberální strana dosavadního premiéra Marka Rutteho

V nizozemských volbách vyhrála liberální strana dosavadního premiéra Marka Rutteho | Zdroj: Reuters

Volby nemají úplně přesvědčivého vítěze, dosud vládnoucí Lidová strana pro svobodu a demokracii získala necelou třetinu křesel, ale i tak zvítězila. Vyhlídky na vytvoření nějaké stabilnější koalice nejsou moc dobré.

Liberálové budou muset hledat nejednoho koaličního partnera. Ve 150členné dolní komoře parlamentu mají totiž jen 41 křesel. Tradiční partner liberální strany, se kterým byla poslední dva roky ve vládě - křesťanskodemokratická Výzva, nemá dostatek křesel, aby s ní mohla tvořit alespoň nějakou stabilnější menšinovou koalici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nizozemských volbách mluvil ve Stalo se dnes zahraniční redaktor Pavel Novák

Liberálové budou muset přizvat buď levicové liberály z D66 nebo nějakou evangelickou stranu. Rozhodně liberálové nepůjdou do vlády s Wildersovou Stranou pro svobodu.

„Jelikož se nebudou chtít spojit se svojí hlavní opoziční stranou – se Socialistickou stranou práce, která má také necelých 40 křesel, tak lze očekávat, že tam bude nějaká široká koalice liberálů a křesťanských demokratů. Rozhodně to bude trvat několik týdnů, možná i měsíců, podobně jako se formovala vláda po volbách v roce 2010,“ říká zahraniční redaktor Českého rozhlasu Pavel Novák.

Vítězství dvou proevropsky laděných stran znamená pro Evropu jednodušší schválení některých nových opatření, které povedou k větší semknutosti Evropské unie.

„Pro samotné Nizozemí to znamená, že se budou jen těžko protlačovat úsporná opatření, ale je to dobrá zpráva pro Evropu, že zkrátka populisté nenašli takovou velkou podporu voličů, jako jsme se toho obávali,“ dodává Novák.

Jan Richter, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme