Vítězné strany v Portugalsku už začínají sestavovat vládu

Portugalsko by mohlo mít už brzy novou vládu. Dnes odpoledne přijal šéfa vítězné pravicové Sociálně-demokratické strany Pedra Passose Coelha prezident republiky. Budoucí premiér už začal jednat s Lidovci. Obě strany získaly v jednokomorovém parlamentu 129 z 230 křesel a mají už s koaličním vládnutím zkušenost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr portugalské Sociálně-demokratické strany Pedro Passos Coelho (vlevo) spolu s prezidentem Portugalska Anibalem Cavaco Silvou | Zdroj: Reuters

Nový premiér Pedro Passos Coelho všechny občany vyzval, aby se obrnili trpělivostí. „Portugalci budou mít většinovou vládu, která nabídne všem neúnavnou práci, abychom překonali současné těžkosti. A těm, kteří nás sledují ze zahraničí zaručíme, že Portugalsko nechce být do budoucna přítěží,“ vzkázal v povolebním projevu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Davida Koubka z "povolebního" Portugalska

Mezinárodní měnový fond a Evropská unie půjčily zemi na překonání dluhové krize 78 miliard eur. Lisabon je bude muset splácet a ještě do toho napravit ztrátové hospodaření státu. Čeká se zvýšení daní, omezení sociálních výhod a rozsáhlá privatizace státních podniků. Stabilní většinová a rychle sestavená vláda ale může uklidnit trhy a investory.

David Koubek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme