Vítězové a poražení britských voleb: Johnsonova krasojízda i kruté stranické a osobní debakly

Předčasné volby ve Spojeném království mají jednoznačné vítěze i poražené. Premiér Boris Johnson dosáhl s konzervativci nejlepšího výsledku od dob Margaret Thatcherové, zatímco lídr opozice Jeremy Corbyn nedokázal využít chaosu kolem brexitu. Skotsko a Severní Irsko ovládli nacionalisté. Ti skotští tak mohou prosazovat další referendum o nezávislosti, zatímco v Severním Irsku poprvé od rozdělení ostrova vyhráli proirští separatisté.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Boris Johnson (vlevo) a lídr opozice Jeremy Corbyn

Premiér Boris Johnson (vlevo) a lídr opozice Jeremy Corbyn | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Vítězové

Boris Johnson

Jednoznačným a nezpochybnitelným vítězem voleb je v první řadě ten, který je inicioval. Premiér a lídr konzervativců Boris Johnson dovedl stranu k největšímu volebnímu vítězství od dob Margaret Thatcherové. 365 mandátů znamená pohodlnou většinu, která by měla stačit k prosazení brexitové dohody.

„Myslím si, že se tyto volby zapíšou do dějin a dají nám nyní, v této nové vládě, šanci respektovat vůli britského lidu, změnit tuto zemi k lepšímu a rozvinout potenciál všech obyvatel této země,“ řekl Johnson médiím ve čtvrtek večer. Většinu 39 hlasů v Dolní sněmovně označil za jasný mandát k dokončení brexitu.

Ještě výraznější je vítězství konzervativců při pohledu na procentuální podíl hlasů. Vybralo si je 43,6 procenta voličů. V tomto ohledu překonali i velké vítězství labouristů vedených Tony Blairem z roku 1997.

Malým Johnsonovým vítězstvím je i to, že mandát nezískal ani jeden z konzervativních rebelů, kteří se mu postavili a kandidovali jako nezávislí. Byli mezi nimi třeba bývalí členové vlád David Gauke či Dominic Grieve.

Thank you to everyone across our great country who voted, who volunteered, who stood as candidates. We live in the greatest democracy in the world.

23:25 – 12. 12. 2019

9672 66436

Skotská národní strana

Druhým velkým vítězem voleb jsou skotští nacionalisté ze Skotské národní strany (SNP) a jejich předsedkyně Nicola Sturgeonová, která je i skotskou premiérkou. Obsadí celkem 48 z 59 křesel, které Skotsko ve Westminsteru reprezentuje.

Jde o druhý nejlepší výsledek, kterého skotští nacionalisté dosáhli. Lépe na tom byli jen v roce 2015, kdy jim patřilo dokonce 56 křesel. Oproti volbám před dvěma lety pak SNP navýšila počet mandátů o 13.

Sturgeonová s ohledem na výsledek prohlásila, že Skotsko musí mít právo na další referendum o nezávislosti na Spojeném království. Skotové podle ní jasně vyjádřili své přání zůstat v Evropské unii.

👇 The SNP have won a historic 3rd Westminster election.

🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 Scotland has chosen a different path. #GE2019

08:18 – 13. 12. 2019

667 2995

Severoirští nacionalisté

Nacionalisté zvítězili i v Severním Irsku. V parlamentních volbách poprvé od rozdělení ostrova na Irskou republiku a Severní Irsko v roce 1921 vyhráli proirští separatisté nad probritskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP). 

Z celkem 18 severoirských mandátů získali separatisté devět křesel (Sinn Féin si udržela sedm mandátů, Sociálnědemokratická a Labouristická strana získala dva), osm křesel získali unionisté a jedno připadlo Alianční straně Severního Irska, která zastává neutrální postoj a vystupuje jako alternativa k probritským a proirským uskupením.

Unionisté doplatili na to, že po volbách 2017 – když Theresa Mayová ztratila v Dolní sněmovně většinu – podporovali menšinovou vládu. Před dvěma roky získali deset křesel.

For the first time ever, Northern Ireland has returned a majority of nationalist MPs with a total of 9 (7 SF, 2 SDLP) compared to 8 unionist MPs (all DUP). Whatever your political inclination, there's no denying this is historic. #ElectionResults2019 #NorthernIreland

08:55 – 13. 12. 2019

848 2113

Poražení

Jeremy Corbyn

Největším poraženým britských voleb je lídr opozice Jeremy Corbyn. Jeho labouristé zaznamenali jednu z největších porážek v historii. Získali pouhých 203 mandátů, což značí nejhorší výsledek od roku 1935. Sám Corbyn sice svůj mandát v severním Londýně obhájil, po zveřejnění předběžných výsledků ale ohlásil, že jako volební lídr končí.

„Nepovedu stranu v žádných dalších všeobecných volbách,“ poznamenal ve volebním štábu. Zároveň ale dodal, že stranu čekají jednání o budoucnosti a že v tomto období stranu nadále povede.

To se ale nelíbí mnohým straníkům či podporovatelům strany. Laura Parkerová, která je národní koordinátorkou labouristické podpůrné skupiny Momentum, považuje Corbyna za jeden z faktorů porážky strany. „Bylo by směšné tvrdit něco jiného,“ uvedla a zdůraznila, že Corbyn jako stranický lídr nese odpovědnost. Dodala nicméně, že hlavním výsledkem voleb je to, že labouristé byli poraženi brexitem.

Podle analýz BBC ztráceli labouristé jak mezi příznivci brexitu, tak jeho odpůrci. Konzervativci je tak připravili i o mandáty v regionech, kde levice vítězila desítky let, ať už jde o Wales, či severní Anglii. O křeslo přišel i nejdéle sloužící labouristický poslanec Dennis Skinner, který byl v okrsku Bolsover poslancem od roku 1970. V parlamentu ho nahradí konzervativec Mark Fletcher.

Jo Swinsonová

Devětatřicetiletá předsedkyně Liberálních demokratů byla do čela strany zvolena teprve letos v červenci. Důvodem její rezignace není jako u Corbyna výsledek strany, ale její osobní prohra. Ve skotském obvodě East Dunbartonshire, za nějž byla poslankyní v letech 2005–2015 a znovu od roku 2017, prohrála s kandidátkou Skotské národní strany o pouhých 149 hlasů.

Její osobní porážka znamená pro liberální středovou stranu další volbu nového vedení. „Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat,“ uvedla Swinsonová. „Pro budoucnost naší země jsou to velmi významné výsledky,“ doplnila. Později oficiálně rezignovala na svou funkci lídryně strany.

Brexitu už nic nezabrání, řekl vítězný Johnson. Královna ho už pověřila sestavením vlády

Číst článek

Liberální demokraté jako celek posílili na 11,5 procenta, v součtu ale jeden mandát ztratili.

Brexit Party a UKIP

Fakt, že se Borisi Johnsonovi podařilo sjednotit hlasy na pravé části politického spektra, znamenal porážku krajní pravice. Jak Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), tak především Brexit Party europoslance Nigela Farage nezískaly ani jeden mandát.

‚Není ideální, ale rozhodně lepší než Corbyn.‘ Johnson obhájil i ve své čtvrti Uxbridge

Číst článek

Právě Farage přitom v květnu ovládl s více než 30procentním ziskem volby do Evropského parlamentu. V parlamentních volbách ale strana nenasadila své kandidáty do všech okrsků.

Jedním z důvodů neúspěchu obou stran je i rozdílný volební systém. Zatímco do Evropského parlamentu se volí ve všech unijních zemích poměrně, do Westminsteru většinově.

Nigel Farage řekl, že se snažil dosáhnout „správného brexitu“. „Pokud dojde k brexitu, pak jsme odvedli svou práci,“ dodal. Farage, který sám v britských volbách nekandidoval, zároveň kritizoval Johnsonovu brexitovou dohodu s Evropskou unií.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme