Vítězství v Afghánistánu nebude podle Obamy ani rychlé, ani snadné

Válka proti vzbouřencům z Talibanu bude podle amerického prezidenta Baracka Obamy během na dlouho trať. Jen několik dní před afghánskými prezidentskými volbami navíc v zemi rostou útoky povstalců, při kterých umírají desítky lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Podle Obamy má ale cenu bojovat. A to hlavně kvůli ochraně Američanů.

"Povstání v Afghánistánu nepřišlo přes noc, a také v něm přes noc nezvítězíme. Nebude to rychlé, ani snadné, ale nikdy nesmíme zapomenout. Není to válka, kterou jsme si vybrali. Je to válka nezbytná. Ti, kteří napadli Spojené státy jedenáctého září, to chtějí udělat znovu. Pokud necháme vzbouřence Talibanu páchti zlo, naroste území, v kterém se budou cítit bezpečně. Odtud také bude moc Al-Kájda osnovat další zabíjení Američanů," míní Obama.

Jeho slova měla podle některých komentátorů připravit Američany na dlouhý konflikt. A to v době, kdy v bojích proti Talibanu roste počet amerických obětí a kdy u veřejnosti klesá podpora pro válku trvající už osm let.

Pro Obamovu administrativu je nyní válka v Afghánistánu bezpečnostní prioritou. Proto také trvale prosazuje odsun amerických jednotek z Iráku, které by mohly být využity právě v Afghánistánu, kde v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami opět vzrůstá míra násilí ze strany islámských radikálů.

Hnutí Taliban navíc údajně delší dobu plánuje, že bude útočit přímo na volební místnosti. Zároveň vyzvalo Afghánce, aby prezidentské volby, které se uskuteční ve čtvrtek, bojkotovali.

"Pokud půjdete k volbám, spustíme další kolo násilí. Když půjdete volit, stanete se spojenci cizácké vlády a nepřáteli islámu." Letáky s tímto poselstvím se objevily v afghánských městech.

Úřady, které volby připravují, se obávají toho, že pokud přijdou vlna krvavých útoků, může se radikálům podařit voliče zastrašit tak, že skutečně nepřijdou hlasovat.

Přečtěte si také:
V Afghánistánu končí kampaň před prezidentskými volbami. Taliban vyhrožuje, že vystupňuje násilí
Některé volební místnosti v Afghánistánu se vůbec neotevřou
Taliban chce zastrašit Afghánce, aby nešli k volbám
Taliban zabíjel přímo v afghánské metropoli. Jen pět dní před prezidentskými volbami
Britští poslanci kritizují vojenskou misi v Afghánistánu
Nová pravidla usnadní německým vojákům v Afghánistánu použití zbraní
Talibánští vzbouřenci v provincii Badghís kývli na příměří s vládou

Lubica Bergmanová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme