Vítězství v kongresových volbách slaví Bushovi republikáni

Američtí republikáni oslavují velké volební vítězství. Podařilo se jim získat většinu v obou komorách Kongresu a také cenná guvernérská místa. Pro prezidenta George Bushe byly volby testem úspěšnosti jeho dosavadní politiky v době, kdy má za sebou polovinu funkčního období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush senior a jeho syn Jeb | Foto: ČTK/EPA

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina, volební listopadové úterý přineslo řadu překvapení. Za prvé se dostavilo daleko více voličů, než se očekávalo a v některých státech přišlo více lidí, než obvykle chodí na atraktivnější prezidentské volby. Za druhé se volby po floridském fiasku před dvěma lety organizačně povedly a stovky pozorovatelů našly jen malé prohřešky.

Za třetí se ukázalo, že voliči nejsou tak nerozhodní, jak se doposud zdálo. V klíčových volbách podpořili prezidenta, který se chce vypořádat s terorismem, v případě potřeby zaútočit na Irák a omezit některé svobody ve prospěch vnitřní bezpečnosti.

Pro prezidenta Bushe je vítězství republikánů a zejména jeho bratra Jeba, guvernéra na Floridě, předstupněm prezidentských voleb v roce 2004 a pro svět signálem, že Amerika se bude především řídit vlastními zájmy.

Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme