Vítězství v kongresových volbách slaví Bushovi republikáni

Američtí republikáni oslavují velké volební vítězství. Podařilo se jim získat většinu v obou komorách Kongresu a také cenná guvernérská místa. Pro prezidenta George Bushe byly volby testem úspěšnosti jeho dosavadní politiky v době, kdy má za sebou polovinu funkčního období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush senior a jeho syn Jeb | Zdroj: ČTK

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina, volební listopadové úterý přineslo řadu překvapení. Za prvé se dostavilo daleko více voličů, než se očekávalo a v některých státech přišlo více lidí, než obvykle chodí na atraktivnější prezidentské volby. Za druhé se volby po floridském fiasku před dvěma lety organizačně povedly a stovky pozorovatelů našly jen malé prohřešky.

Za třetí se ukázalo, že voliči nejsou tak nerozhodní, jak se doposud zdálo. V klíčových volbách podpořili prezidenta, který se chce vypořádat s terorismem, v případě potřeby zaútočit na Irák a omezit některé svobody ve prospěch vnitřní bezpečnosti.

Pro prezidenta Bushe je vítězství republikánů a zejména jeho bratra Jeba, guvernéra na Floridě, předstupněm prezidentských voleb v roce 2004 a pro svět signálem, že Amerika se bude především řídit vlastními zájmy.

Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme