Vítězství v libanonských volbách slaví protisyrská opozice

Přívrženci protisyrské opozice Saada Harírího, syna zavražděného expremiéra, podle neoficiálních výsledků zvítězili v libanonských volbách. První svobodné hlasování bez syrské vojenské přítomnosti včera završily volby v severní části země. V posledním kole měsíc trvajících voleb se tam rozdělovalo 28 ze 128 parlamentních křesel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stoupenci Saada Harírího | Zdroj: ČTK

Proud Saada Harírího utvořil před čtvrtým kolem volební koalici s předákem Drúzů Valídem Džumblátem a se stoupenci takzvaných libanonských sil z řad křesťanů. Přestože ještě nejsou známy oficiální výsledky, Harírího stoupeci začali v podvečer slavit.

Spojenectví prý snadno získalo 21 křesel potřebných pro dosažení parlamentní většiny. V předchozích třech kolech, které se v posledních týdnech konaly postupně v jednotlivých částech Libanonu, získalo Harírího seskupení 44 křesel ve 128členném parlamentu.

Přesto bude rozložení sil tak vyrovnané, že všechny hlavní politické síly spolu budou muset jednat. Zdá se, že čtyřetapové volby prohloubily rozdíly mezi příslušníky jednotlivých náboženství a sekt. Jedním z řešením by mohlo být podle libanonských odborníků konání příštích voleb v jeden den.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme