V nové australské vládě bude sedm žen i člen domorodé komunity Ken Wyatt

Znovu zvolený australský premiér Scott Morrison oznámil složení své příští vlády. Mnoho jejích členů bude ve funkcích pokračovat. Nově a vůbec poprvé bude stát v čele ministerstva pro původní obyvatele Austrálie příslušník komunity domorodých Austrálců. Podle australské stanice ABC jím bude Ken Wyatt. Morrison kabinet sestavuje po vítězství v nedávných volbách.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Scott Morrison | Foto: Fazry Ismail | Zdroj: Reuters

Ve vládě bude mimo jiné sedm žen. Marise Payneová zůstane v čele ministerstva zahraničí a k tomu bude řídit také ministerstvo pro záležitosti žen. Žena povede i ministerstvo obrany. Bude to Linda Reynoldsová, která nahradí svého předchůdce Christophera Pynea. Vůbec poprvé bude v Austrálii ženě svěřen rezort zemědělství, o němž bude rozhodovat senátorka Bridget McKenzieová.

Austrálii dál povládne Liberální strana premiéra Morrisona. Opoziční lídr Shorten už uznal porážku

Číst článek

V úřadech zůstanou například ministr vnitra Peter Dutton, financí Mathias Cormann, obchodu Simon Birmingham i spravedlnosti Christian Porter.

V Austrálii se volby konaly 20. května a překvapivě v nich zvítězila Morrisonova středopravicová koalice. Předvolební průzkumy dávaly větší šanci opozičním labouristům.

Morrisonův kabinet loni ztratil těsnou parlamentní většinu a premiér ke konci vládl s menšinovým kabinetem a s podporou nezávislých poslanců. Oficiální volební výsledek stále není znám, ale volební komise oznámila, že premiérova koalice má už nyní v Poslanecké sněmovně o 151 křeslech 78 mandátů. Labouristé jich podle odhadů budou mít 67 a nezávislí a členové malých stran obsadí šest křesel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme