Vláda doufá, že prezident nebude klást k Lisabonu další podmínky

Vláda věří, že se s prezidentem dohodne na slibu nevznášet další podmínky k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Za to má premiér přednést požadavek prezidenta Klause na připojení krátké poznámky ke smlouvě na summitu Unie na konci měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Tomáš Adamec

Po jednání s předsedou Evropské komise v Bruselu premiér Jan Fischer uvedl, že telefonicky mluvil s prezidentem a ten neodmítl slib dát. O možnosti nedání slibu podepsat smlouvu po splnění podmínky mluvil v Rádiu Česko prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér o slibu prezidenta k ratifikaci Lisabonské smlouvy

"Já jsem takovouto vyhraněnost v tom rozhovoru necítil. Samozřejmě ještě pracujeme na textu, který by formalizoval takzvanou dodatečnou podmínku o formách záruk, myslím těch, které žádá vláda. O tom jistě ještě bude příležitost s prezidentem republiky hovořit," uvedl Fischer.

L. Jakl: Prezident zatím garance nedostal

Prezident Václav Klaus ale podle jeho tajemníka Ladislava Jakla zatím od vlády nedostal záruky, že se vývoj při schvalování Lisabonské smlouvy bude vyvíjet tak, jak požaduje. Proto ani on nemůže vládě nic garantovat.

"Výměna slibu za garance, to není dobrý obchod," řekl Rádiu Česko tajemník prezidenta Klause a ředitel politického odboru Ladislav Jakl.

"Pan prezident zatím nedostal žádné jasné záruky, že vývoj bude pokračovat směrem, jaký nastolil. Dostal pouze ujištění dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat. Dostal také několik námětů, jakými cestami by bylo možné jít a jak dosáhnout záruk. Zatím ale žádná ale nemá podobu skutečné, reálné právní záruky."

"Pan prezident se rozhodně nespokojí s nějakou vágní deklarací. Deklarace politických orgánů nebude českému občanu, kterému jde o střechu nad hlavou, někde u soudu nic platná," řekl v rozhovoru pro Rádio Česko.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme