Vláda premiéra Papandrea získala důvěru, přesto se čekají změny

Řecký parlament od pátečního večera jednal o důvěře vládě. Tu kabinetu premiéra Jorgose Papandrea nakonec poslanci krátce před půlnocí vyslovili. Vládu podpořilo 153 poslanců z celkového počtu 300. Hlasování bylo do poslední chvíle velmi napjaté. Nevědělo se, zda kabinet podpoří všichni poslanci vládní strany PASOK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Papandreu a členové jeho vlády tleskají poté, co jim byla vyslovena důvěra | Zdroj: Reuters

Straně PASOK se podařilo získat další hlas navíc, když zpět do svých řad přijala bývalou ministryni práce Louku Katseli. Minulý měsíc ji PASOK vyloučil za to, jak hlasovala ohledně záchranného plánu.

Vládě nakonec získala těsnou většinu, 145krát zaznělo v řeckém parlamentu "ne". Výsledek dramatického jednání sice oddálil nebezpečí předčasných voleb, příliš ale nevyjasnil politickou situaci a Řecko tak čekají perné chvíle i v dalších dnech.

Premiér Jorgos Papandreu se v 11 hodin setká s prezidentem. S největší pravděpodobností ho informuje o záměru vyjednávat o nové koaliční vládě, v jejímž čele by už ale nejspíše nebyl. Naznačil totiž, že odstoupí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adéla Havránková ze zahraniční redakce Radiožurnálu sleduje situaci v Řecku

Papandreu totiž slíbil, že začne okamžitě jednat o vytvoření širší koalice národní jednoty, která by zahrnovala zástupce všech politických stran.

Vůdce opoziční strany Antonis Samaras ale takový postup odmítl a zopakoval, že jediným řešením jsou předčasné volby.

Přitom právě s myšlenkou nové koalice politici v Řecku koketují. Ministr financí Evangelos Venizelos tvrdí, že by takovému kabinetu předsedal on a už má zajištěnou podporu menších parlamentních stran.

ČTĚTE TAKÉ: Hlasování o důvěře vládě řecký kabinet možná neustojí

Kabinet mezi poslanci neměl jistou podporu. Papandreova socialistická vládní strana PASOK má v parlamentu jen nepatrnou většinu dvou hlasů.

V posledních dnech se od premiéra navíc odvrátilo i několik poslanců jeho vlastní strany. Ti nesouhlasili s premiérovým záměrem svolat referendum o evropském záchranném plánu pro předluženou zemi.

Referendum už přitom definitivně není ve hře. Potvrdil to již v pátek ministr financí.

ČTĚTE TAKÉ: Referendum nebude, tvrdí řecký ministr financí

Premiér v poslední době odolával tlakům na odstoupení. Tvrdil ale, že mu jde především o záchranu země a chtěl co nejrychleji vyjednávat s opozicí. Za naprostou prioritu pak současný premiér považuje, aby se Řecku podařilo posvětit záchranný evropský plán.

Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme