Vláda premiéra Philippea získala přesvědčivou důvěru francouzského parlamentu

Nová francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea získala důvěru parlamentu, v hlasování ji podpořilo 370 poslanců z 577. Hlasování se zdrželo 129 členů sněmovny, informuje agentura Reuters. Fakticky šlo o formalitu, neboť v parlamentu má většinu strana prezidenta Emmanuela Macrona, který Philippea do funkce jmenoval.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Édouard Philippe hovoří v Národním shromáždění | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Édouard Philippe při představování vládního programu v parlamentu oznámil velkou reformu soudnictví. V oblasti zdravotnictví chce podle něj vláda klást důraz na prevenci, jejíž součástí bude také povinné očkování dětí doporučenými vakcínami. Vláda chce také postupně zdražovat cigarety, a to až na 10 eur (asi 260 Kč) za balíček, a bojovat proti jejich pašování, uvedl Philippe. Ohlásil také snižování státního dluhu, jehož výše je podle něj „neudržitelná“.

Reforma soudnictví by podle premiéra měla posílit nezávislost soudců a zjednodušit justiční systém. Počítá také s vytvořením 15 tisíc nových míst ve věznicích, aby se vězňům dostalo důstojného zacházení a věznice nebyly „líhní pro budoucí násilí“.

Macron představil svoje priority: ohlásil reformu institucí a zrušení výjimečného stavu

Číst článek

Vláda chce podle Philippea rovněž brzy přijít s legislativou, která „zlepší rodičovské dovolené a dostupnost péče o malé děti“. Prioritou kabinetu má být také inkluze postižených osob.

Centristické hnutí prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM) má v parlamentu většinu. Při Philippeově projevu to bylo znát, poslanci mu často tleskali. Mírné protesty ovšem byly podle francouzského tisku slyšet, když oznamoval zdražování cigaret.

Výjimečný stav skončí na podzim

Philippe rovněž potvrdil, že v zemi na podzim skončí výjimečný stav, zavedený po atentátech v Paříži před rokem a půl. „Budou další útoky, další dramata, další oběti,“ řekl. Zdůraznil, že bezpečnostní opatření se díky novému zákonu nezmírní a že vláda bude s terorismem tvrdě bojovat.

Pokud jde o migraci, vláda podle Philippea zamýšlí už příští týden představit opatření, která mají reformovat azylový systém a zamezit nelegální migraci. Ze 14 na šest měsíců se má například zkrátit lhůta pro vyřizování žádostí o azyl a reforma má usnadnit rozlišování mezi uprchlíky a ekonomickými migranty.

Poslancům Philippe také řekl, že je načase ukončit závislost Francouzů na veřejných výdajích a dostat pod kontrolu rozpočtový deficit, který podle zprávy nezávislých auditorů z minulého týdne činí přes osm miliard eur (téměř 209 miliard korun). „Francouzi jsou závislí na veřejných výdajích. Jako každá závislost ani tato neřeší žádný problém, který by měla mírnit. A jako všechny závislosti, i tato si žádá vůli a odvahu,“ řekl Philippe za aplausu poslanců.

Vláda chce podle něj podpořit ekonomiku a přitáhnout zahraniční investice mimo jiné tím, že postupně do roku 2022 sníží daň firmám ze současných 33,3 procenta na 25 procent. Daňová zátěž Francouzů má v příštích pěti letech klesnout o 20 miliard eur (asi 522 miliard Kč), což odpovídá jednomu procentními bodu HDP.

ber, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme