Vláda projedná možnost nákupu půdy cizinci

Vláda Petra Nečase projedná, zda by zemědělskou půdu u nás mohli kupovat cizinci. Na dnešním zasedání se totiž kabinet po dvou měsících vrátí ke změně takzvaného devizového zákona, který by to umožňoval. Zákaz prodeje zemědělské půdy cizím státním příslušníkům si Praha vyjednala při vstupu do Evropské unie, tato výjimka ale skončí v květnu příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osázené pole | Foto: Public Domain Photos, Paolo Neo

Ministerstvo zemědělství či Agrární komora by chtěly, podobně jako Slovensko nebo Maďarsko, omezení ještě o tři roky prodloužit. Ministerstvo financí ale varuje, že právní nesoulad by nám mohl uškodit, pokud nebude prodloužení výjimky schváleno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti cizinců vlastnit zemědělskou půdu v Česku mluvili na Rádiu Česko Jan Mikuláš z advokátní kanceláře Smolíková, Mikuláš & Partners a předseda Agrární komory Jan Veleba

U zemědělské půdy byla sjednána lhůta sedmi let, u nemovitostí pět let. „Byla to reakce na obavy, jakým způsobem bude trh s půdou reagovat. V rámci ostatních přistoupivších států to nebylo žádnou výjimkou. Jiné členské státy mají podobná přechodná období,“ vysvětluje Jan Mikuláš z advokátní kanceláře Smolíková, Mikuláš & Partners.

Možnost prodloužit toto moratorium o tři roky obsahuje přístupová smlouva k EU, chtějí to i některé další nové členské státy, ale takovou změnu musí nakonec odsouhlasit celá Unie.

„Velké dopady do praxe by to asi nemělo, již nyní existuje mnoho způsobů, jak takový majetek nabývat. Právní dopady ale mohou být závažné, protože neuvedení místní legislativy do souladu s evropskou znamená potencionální sankce ze strany EU. Prodloužení lhůty až o tři roky lze pochopitelně sjednat, ale za docela přísných podmínek,“ pokračuje Mikuláš.

Podle něj musí být například dostatečně prokázáno, že po uplynutí tohoto přechodného období nastanou vážná narušení trhu, nebo budou hrozit.

Otevřená stavidla

Česká agrární komora se obává, že by v případě uvolnění zákazu prodeje půdy cizincům došlo ke zdražení půdy a jejímu výprodeji do cizích rukou. Cizinci ale už teď mohou fakticky některou půdu u nás získat. Už několik let se mluví také o tom, že půdu pro zahraniční investory drží tuzemští ‚bílí koně‘, ať už fyzické osoby nebo společnosti.

„Samozřejmě víme, že jsou zde ‚bílí koně‘. Tři roky zákazu navíc by nám ale i tak pomohly. Byla by to jistá překážka. Pokud se ale stavidla úplně uvolní, hrozí, že přijdeme o to, co činí stát státem, tedy o půdu. Již nyní nemáme ve svých rukou průmysl, proč přijít ještě o půdu. Ostatně i Maďarsko si výjimku prodlužuje o tři roky, Polsko ji má sjednanou až do roku 2016,“ říká předseda Agrární komory Jan Veleba.

Podle něj již nyní například v karlovarském kraji drží cizinci až 30 procent zemědělské půdy.

„Zemědělskou půdu naši zemědělci potřebují, bez ní nemá jejich činnost cenu. Když se ale pravidla uvolní, nemohou cenově konkurovat kapitálu ze zahraničí,“ uvádí Veleba.

Martin Křížek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme