Vláda projednává podmínku prezidenta k 'Lisabonu'

Požadavkem prezidenta Václava Klause na vyjednání trvalé výjimky z Listiny základních práv Evropské unie se zabývá vláda. Klaus svůj případný podpis pod lisabonskou smlouvou reformující Unii podmínil právě vyjednáním takových záruk, které by znemožnily prolomení Benešových dekretů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Jan Fischer

premiér Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

Česko je přitom poslední zemí, která ještě nemá ratifikační proces Lisabonské smlouvy u konce. Formálně už chybí jen podpis prezidenta, čeká se ale také na verdikt ústavního soudu.

Podle bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry by bylo dobré stihnout vše do konce roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Alexandra Vondry by bylo dobré stihnout vše do konce roku.

"Minimálně jsou na pořadu letošního roku ještě dvě Evropské rady, jedna je koncem října a druhá v polovině prosince. Čili tam prostor je a podle mého soudu by se to mělo zvládnout do konce roku. Jinak by to bylo chápáno jako obstrukce, nikoli jako legitimní snaha dosáhnout maximum," prohlásil Vondra.

'Fiasko zahraniční politiky'

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by vláda navíc měla jednat o dodatku ke smlouvě jak s prezidentem, tak i s Evropskou komisí. Paroubek o tématu hovořil také s ministrem zahraničí Janem Kohoutem.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek dokonce považuje nynější situace ohledně Lisabonské smlouvy za fiasko české zahraniční politiky.

"Člověk neví, co všechno se tady odehrálo mezi vládou a prezidentem. V každém případě je to neštěstí a hlavně, mi připadá, že to je skoro fiasko celé jedné zahraniční politiky," domnívá se Zaorálek.

'Chceme garance'

Klaus chce trvalou výjimkou odstranit obavy z možných majetkových nároků sudetských Němců. Bez ní prý Lisabonskou smlouvu nepodepíše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Ladislava Jakla je proto nutné dohodnout jasné garance.

Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla je proto nutné dohodnout jasné garance, a ne jen věc politicky ošetřit.

"Politické proklamace nezabrání osobám, aby se domáhaly majetku, aby se domáhaly kompenzace údajných diskriminací u zahraničních soudů. Prostě nezabrání, že někdo politicky řekne: ,My myslíme, že by se to takto nemělo dělat'. Na to se každý, kdo bude chtít nějaký majetek, může vykašlat a půjde si dál za svými zájmy," prohlásil Jakl.

Proto je podle něj třeba, aby se přijal dokument, který bude mít právní vymahatelnost. "Čili garance," dodal prezidentův tajemník.

Igor Maňour, Veronika Malá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme