Hlas a SNS představily své kandidáty na ministry. U prezidentky může narazit hlavně radikál Huliak

Slovensko už zná první jména budoucích ministrů. Strana Hlas nominovala sedm tváří z vedení strany. Předseda Peter Pellegrini nepochybuje, že je prezidentka Zuzana Čaputová jmenuje do funkce. Kontroverzní postavy ale navzdory kritice veřejnosti chystá krajně pravicová Slovenská národní strana (SNS).

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nominantka SNS na ministerstvo kultury Martina Šimkovičová a na životní prostředí Rudolf Huliak

Nominantka SNS na ministerstvo kultury Martina Šimkovičová a na životní prostředí Rudolf Huliak | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

Začněme sociálnědemokratickým Hlasem, jehož nominace nepřinesly žádná překvapení, pochází zejména z vedení strany. Hlas si vyjednal resorty práce, zdravotnictví, hospodářství, školství, vnitra, investic a regionálního rozvoje a post vicepremiéra pro plán obnovy a využívání eurofondů.

Pellegrini nechtěl ‚další vládní cirkus‘. I proto si vybral koalici se Smerem, a ne s Progresivním Slovenskem

Číst článek

Nejsledovanější je post ministra vnitra, který má vliv i na vyšetřování mnohých politických kauz. Do jeho čela Hlas nominoval Matúše Šutaje Eštoka, který slovy „padni komu padni“ slíbil, že bude zákon dál platit pro všechny a že hodlá ukončit tzv. válku v policii.

Jako ministra práce si Hlas vybral Erika Tomáše, na hospodářství vysílá Denisu Sakovou, na zdravotnictví Zuzanu Dolinkovou, na školství Tomáše Druckera, na resort investicí a regionálního rozvoje by měl zamířit Richard Raši a jako vicepremiéra pro plán obnovy a využívání eurofondů chce strana Petera Kmece.

Šéf Hlasu Pellegrini se bude ucházet o post předsedy parlamentu. V koalici prý zatím nejednali o tom, jestli by měl být vládním kandidátem na prezidenta v blížících se volbách.

Narazí SNS u Čaputové?

Navrhovaná jména bude do vládních postů jmenovat prezidentka Čaputová, která by s těmito jmény nemusela mít problém. Kde se ale dají čekat obtíže, jsou nominace krajně pravicové SNS.

Národovci potvrdili dvě jména. Překvapením je ministryně kultury, stát by se jí měla moderátorka Martina Šimkovičová. Dříve působila v televizi Markíza, teď je součástí dezinformační online TV Slovan.

Odklon od hodnot i odmítání pomoci Kyjevu. Evropští socialisté zastavili členství Ficově i Pellegriniho straně

Číst článek

Druhým je Rudolf Huliak, starosta obce Očová. Má být ministrem životního prostředí, dlouhodobě ale útočí na ochranáře, chce zrušit status národních parků nebo tvrdí, že medvěd je biologická zbraň Bruselu na zničení venkova. Po volbách také řekl, že by šel do Moskvy odprosit za dodávky zbraní Ukrajině.

Třetím nepotvrzeným nominantem za SNS bude nejspíš předseda strany Andrej Danko. Pro něj vznikne nové ministerstvo sportu a cestovního ruchu.

Strana Smer zatím své nominace nepředstavila. Její lídr a budoucí premiér Robert Fico při podpisu koaliční smlouvy řekl, že očekává náročnou komunikaci s prezidentkou ohledně jmen ministrů.

Slovenští komentátoři očekávají, že by Čaputová mohla mít problém jmenovat do funkce právě Huliaka. Prezidentka dala najevo už dříve, že má z ústavy povinnost zajistit chod ústavních orgánů a že musí navržená jména posoudit. Proti Huliakovi navíc vznikla petice, podepsalo ji téměř 60 nevládních organizací a už 37 tisíc lidí.

Zleva Peter Pellegrini (Hlas), Robert Fico (Smer) a Andrej Danko (SNS) | Zdroj: Profimedia

Předseda SNS Danko to označil za mediální šikanu. Fico reagoval prohlášením, že éra nevládních organizací už skončila a že ty placené ze zahraničí by měly mít status zahraničních agentů.

Danko ovšem naznačil, že odmítnutí jeho nominantů je možné nebo že s ním počítá. Řekl totiž, že jde o nominanty v prvním kole. Je tedy nejspíš připravený přijít ještě s dalšími jmény.

Ladislav Novák, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme