Vláda USA žaluje Yale, má podle ní diskriminovat Asiaty a bělochy. ‚Těšíme se k soudu,‘ reaguje škola

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo ve čtvrtek žalobu na prestižní Yaleovu univerzitu, kterou obviňuje z toho, že neprávem diskriminuje bělošské a asijské uchazeče o bakalářské studium. Univerzita obvinění odmítla a uvedla, že je připravena bránit se u soudu, informovala agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yale University / Yaleova univerzita

Yaleova univerzita dostává ročně jen od federálního ministerstva zdravotnictví 630 milionů dolarů. Ministerstvo spravedlnosti ji teď žaluje | Zdroj: Pixabay CC0 Creative Commons

Žaloba je vyostřením kroků, které Trumpova administrativa podniká proti opatřením, jež přední americké univerzity přijaly, aby si zajistily etnicky a národnostně různorodou akademickou obec, píše Reuters. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Američané s asijskými kořeny a běloši mají na Yaleově univerzitě až o čtvrtinu menší šanci na přijetí než stejně kvalifikovaní černošští uchazeči.

Podle doktora se Trump z nákazy vyléčil. Může od soboty mezi lidi a chystá na mítink na Floridě

Číst článek

Podle vlády tak škola porušuje zákon o občanských právech z roku 1964, který zakazuje, aby instituce pobírající federální příspěvky kohokoliv diskriminovaly na základě rasy, barvy pleti nebo národnostního původu. Yaleova univerzita přitom dostává ročně jen od federálního ministerstva zdravotnictví 630 milionů dolarů, tedy téměř 14,5 miliardy korun.

Uchazeči by měli být „posuzováni na základě jejich charakteru, dovedností a úspěchů, ne podle barvy kůže,“ řekl Eric Dreidband z ministerstva spravedlnosti. „Pokud bychom to dělali jinak, dovolili bychom institucím posilovat stereotypy, nenávist a nejednotu,“ dodal. Čtvrteční žaloba je podle něj výsledkem dvouletého vyšetřování ministerstva spravedlnosti.

„Yale nediskriminuje uchazeče žádné rasy ani etnicity," řekl prezident instituce Peter Salovey. Univerzita proto podle něj nebude měnit svoje pravidla pro přijímání studentů na základě žaloby ministerstva, kterou označil za neopodstatněnou. „Těšíme se, že budeme naše zásady obhajovat před soudem,“ dodal.

Nedokonalý systém

Yaleova univerzita patří mezi nejprestižnější americké i světové vzdělávací instituce. Má přes 6 tisíc studentů v bakalářském stupni studia, přijímacím řízením tam každý rok úspěšně projde jen asi šest procent ze všech uchazečů.

Rasismus jako hlavní téma prezidentských voleb v USA. Přesvědčí tentokrát Trump Afroameričany?

Číst článek

Čtvrteční žaloba je součástí dlouhodobějšího sporu mezi odpůrci pozitivní diskriminace a zastánci toho, aby etnická a rasová skladba studentů na amerických univerzitách odpovídala struktuře celé společnosti v USA.

Federální soud loni zamítl žalobu skupiny zastupující studenty s asijským původem, kteří si s podporou americké vlády stěžovali na diskriminační přístup na Harvardově univerzitě. Ačkoliv soudkyně v rozsudku nezakázala instituci, aby po uchazečích vyžadovala vyplnění kolonky ohledně jejich rasového původu na přihláškách ke studiu, označila tento postup za nedokonalý a hodný vylepšení.

Autoři stížnosti se proti rozsudku nicméně odvolali a kauza tak dále pokračuje. Podle řady pozorovatelů se toto téma pravděpodobně časem dostane k nejvyššímu soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme