Vláda v Afghánistánu je na dohled

Budoucí uspořádání v Afghánistánu začíná nabývat konkrétní podoby. Na mezinárodní konferenci v německém Bonnu se hlavní afghánské politické síly dohodly na vytvoření přechodné rady. Ta bude dočasně stát v čele země. Severní aliance také ustoupila v otázce rozmístění mírových sil OSN v Afghánistánu. Podle jeího hlavního vyjednavače Júnise Kanúního by je ale měly formovat islámské země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Júnis Kanúní | Foto: ČTK/EPA

Dvaačtyřicetičlenná rada bude řídit zemi do března příštího roku. Delegáti vychází z toho, že skutečně reprezentativní vládu může jmenovat pouze jmenovat pouze shromáždění náčelníků. K tomu dojde počátkem afghánského Nového roku v březnu v Kábulu. Tam by mohla konat také další konference o budoucnosti země. Zatím není rozhodnuto, jakou roli bude hrát bývalý král Záhir Šáh. Severní aliance, která nyní ovládá většinu Afghánistánu.není proti tomu, aby stanul v čele nejvyšší prozatímní rady.

Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský, jmenný seznam členů rady se nyní upřesňuje. Podle poradce delegátů Severního spojenectví na konferenci Muhammada Husajna Baššího se předpokládá, že spojenectví a frakce stoupenců bývalého krále, který nyní žije v Itálii, budou mít v radě po 21 členech a že vliv v ní by měla mít ještě exilová frakce z Kypru a frakce z pákistánského města Péšavár.

Zástupci afghánského Severního spojenectví podmínečně souhlasili i s rozmístěním mezinárodních sil OSN v Afghánistánu. Podle agentury AFP prý v této otázce nebudou proti, pokud takový kontingent bude zapotřebí a pokud bude již vytvořena přechodná vláda v Kábulu. Vedoucí delegace Severního spojenectví na jednáních v Petersbergu u Bonnu Júnis Kanúní na tiskové konferenci označil své středeční odmítnutí mezinárodních mírových jednotek pro Afghánistán označil za nedorozumění. Podle svých slov ve středu pouze vyjádřil názor, že nynější bezpečnostní situace v Afghánistánu nevyžaduje vyslání zahraničních vojáků.

Marika Táborská, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme