Vláda v Afghánistánu je na dohled

Budoucí uspořádání v Afghánistánu začíná nabývat konkrétní podoby. Na mezinárodní konferenci v německém Bonnu se hlavní afghánské politické síly dohodly na vytvoření přechodné rady. Ta bude dočasně stát v čele země. Severní aliance také ustoupila v otázce rozmístění mírových sil OSN v Afghánistánu. Podle jeího hlavního vyjednavače Júnise Kanúního by je ale měly formovat islámské země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Júnis Kanúní

Júnis Kanúní | Zdroj: ČTK

Dvaačtyřicetičlenná rada bude řídit zemi do března příštího roku. Delegáti vychází z toho, že skutečně reprezentativní vládu může jmenovat pouze jmenovat pouze shromáždění náčelníků. K tomu dojde počátkem afghánského Nového roku v březnu v Kábulu. Tam by mohla konat také další konference o budoucnosti země. Zatím není rozhodnuto, jakou roli bude hrát bývalý král Záhir Šáh. Severní aliance, která nyní ovládá většinu Afghánistánu.není proti tomu, aby stanul v čele nejvyšší prozatímní rady.

Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský, jmenný seznam členů rady se nyní upřesňuje. Podle poradce delegátů Severního spojenectví na konferenci Muhammada Husajna Baššího se předpokládá, že spojenectví a frakce stoupenců bývalého krále, který nyní žije v Itálii, budou mít v radě po 21 členech a že vliv v ní by měla mít ještě exilová frakce z Kypru a frakce z pákistánského města Péšavár.

Zástupci afghánského Severního spojenectví podmínečně souhlasili i s rozmístěním mezinárodních sil OSN v Afghánistánu. Podle agentury AFP prý v této otázce nebudou proti, pokud takový kontingent bude zapotřebí a pokud bude již vytvořena přechodná vláda v Kábulu. Vedoucí delegace Severního spojenectví na jednáních v Petersbergu u Bonnu Júnis Kanúní na tiskové konferenci označil své středeční odmítnutí mezinárodních mírových jednotek pro Afghánistán označil za nedorozumění. Podle svých slov ve středu pouze vyjádřil názor, že nynější bezpečnostní situace v Afghánistánu nevyžaduje vyslání zahraničních vojáků.

Marika Táborská, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme