Vláda v Hongkongu zrušila plánované rozhovory, ulice se opět plní studenty

Hongkongská vláda zrušila rozhovory s protestujícími studenty, kteří teď vyzývají obyvatele někdejší britské kolonie, aby vyšli do ulic. Napětí v jednom z nejvýznamnějších finančních center na světě tak opět roste. Demonstranti i nadále požadují svobodné a přímé volby šéfa Hongkongu. Čína, která ho získala do své správy v roce 1997, to ale odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongská vláda zrušila plánované rozhovory s demonstranty, ti tak opět plní ulice | Zdroj: Reuters

Na půl druhou odpoledne studenti svolali další velký protest.

Na hlavní třídě ve čtvrti Admiralita, kterou lemují banky, nákupní centra a hotely, ale kde se také nachází vedení čínských jednotek rozmístěných v Hongkongu, je skutečně více lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hongkongská vláda zrušila rozhovory s demonstranty. Situaci sleduje zvláštní zpravodaj ve východní Asii Robert Mikoláš

Nejsou to však desetitisíce, ale zhruba tři tisíce demonstrantů, kteří dávají najevo odhodlání i nadále v protestech pokračovat, což potvrzují i přinesené stany. Politická horečka tak v Hongkongu opět stoupá.

Jeho vedení – jak šéf výkonné rady, tak i několik ministrů – navíc o víkendu odjíždí pryč na konferenci do sousední čínské provincie a vrací se až v neděli, respektive v pondělí. Případné rozhovory jsou tak v nejbližších hodinách či dnech v nedohlednu.

Nechte je unavit, taktizuje Čína

Před dvěma týdny policisté použili proti demonstrantům slzný plyn a pepřový sprej. Obdobně tvrdý zásah se tentokrát s největší pravděpodobností očekávat nedá, protože by to naopak mohlo vyvolat další vlnu nevole a vyhnat opět další desetitisíce lidí do ulic.

Podle nepotvrzených informací pak už dříve vydal Peking, který oficiálně řídí jen zahraniční a obrannou politiku Hongkongu, nařízení zatím do demonstrantů nestřílet.

Demonstranti v Hongkongu jsou rozhodnutí v protestech proti vládě vytrvat | Foto: Reuters

Čína zvolila jinou taktiku: nechat protestující unavit a zároveň proti nim poštvat co nejvíce obyvatel někdejší britské kolonie, kteří se těžko dostávají do práce, obchodníci přicházejí o tržby a pověst ekonomicky nejsvobodnějšího místa na světě – jak je Hongkong označován – trpí. Dnes to prohlásil i slavný hongkongský rodák a hrdina akčních filmů Jackie Chan.

Pod tlakem jsou ovšem obě strany, jak studenti, tak i vláda, a obyvatelé Hongkongu je vyzývají k jednání. Odmítavé postoje obou stran totiž Hongkongu neprospívají.

Šéf Hongkongu je vyšetřován pro korupci

Studenti i příznivci hnutí Occupy Central chtějí vedle svobodných voleb i demisi šéfa Hongkongu. Pod ním se ale „kýve židle“ spíše kvůli finančnímu skandálu.

Leung Čchun-jing je vyšetřován kvůli penězům, které dostal od australské firmy ještě předtím, než se stal šéfem Hongkongu. Konkrétně jde o částku v přepočtu asi 125 až 130 milionů korun.

Opozice tvrdí, že jde o úplatek, ostatně případ vyšetřuje také úřad zabývající se korupcí, a to samé požaduje i jeden z australských senátorů, který se obrátil na australskou federální policii.

Příští týden proto šéfa Hongkongu čeká poslanecké „grilování“, kdy bude čelit otázkám týkajícím se jak protestů, tak i tohoto obvinění. Zatím má však jeho osud v rukou hlavně čínské vedení.

Hongkong pod čínskou správou | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme