Vláda ve Francii prodloužila školní týden, některá města se proti tomu vzbouřila

Školní docházka ve Francii a u nás se hodně liší. A bude ještě víc. Po nejnovějším rozhodnutí francouzské vlády se bude jinak chodit do školy na severu a jinak na jihu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seina v Paříži | Foto: Jan Rosenauer

Jedním z rozdílů oproti Česku je, že francouzští školáci si můžou více přispat, vyučování tam začíná až po půl deváté. Další rozdíl je ten, že ve Francii se do školy nechodí ve středu, což se teď do určité míry změní.

Ovšem francouzští školáci mají určitou nevýhodu oproti českým, a sice, že se učí déle. Zpravidla jim výuka končí v půl páté odpoledne, děti ale často zůstávají ve škole v jakési družině až do 18 hodin. To se ale změní, protože se do značné míry v řadě měst bude nově učit čtyři a půl dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké změny čekají francouzské školáky, přiblížil tamní zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Prodloužení školního týdne má umožnit, aby děti chodily ze škol dřív domů než dosud. O této novince se ve Francii v posledních týdnech vedla obrovská debata a zdaleka ne všichni s ní souhlasí.

Vláda tedy rozhodla, ale protože se jedná o Francii, kde rozhodnutí není nikdy jednoznačné, tak došlo k zajímavému jevu - je na starostech jednotlivých měst, aby určili, kdy budou děti chodit do školy.

V Paříži starosta prosadil 4,5denní školní týden. Znamená to, že ve středu se děti nově budou učit polovinu dne a odpoledne jim zůstane volné.

Starostové jiných měst, například Bordeaux, Lyonu, Marseille nebo Nice, se proti tomu ale vzbouřili a děti tam budou chodit do školy tak jako dosud.

Francouzské školáky možná česká ještě další změna - objevil se totiž návrh, aby doposud dvouměsíční prázdniny byly o dva týdny kratší. „O tom se zatím ještě nemluvilo, ale bude to, jak znám Francouze, další obrovská debata,“ poznamenává zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme