Vláda velké koalice v Itálii je v rozkladu. Prezident se chce vyhnout předčasným volbám

Italský prezident Giorgio Napolitano se snaží odvrátit předčasné volby. Po odchodu pravicových spojenců expremiéra Silvia Berlusconiho z koaliční vlády chce prezident nastalou krizi vyřešit vznikem nového kabinetu, který by měl stabilizovat churavějící ekonomiku. Večer o tom bude Napolitano jednat s premiérem Enricem Lettou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský prezident Giorgio Napolitano (uprostřed) | Foto: Reuters

Rezignací ministrů z Berlusconiho Lidu svobody vrcholí týdny rozepří mezi ním a premiérovou středo-levicovou Demokratickou stranou.

Vládní pravici rozhněval nový plán zvýšení daně z přidané hodnoty i Lettou čerstvě svolané hlasování o důvěře. Berlusconiho kolegové se bouří taky proti očekávanému odvolání jejich mentora z pozice senátora, kvůli jeho odsouzení za finanční podvody.

„Je alarmující, že se ministři a poslanci rozhodují podle rozmarů usvědčeného delikventa. Je to stejné, jako by naše členy parlamentu vedl zloděj odsouzený ke čtyř rokům vězení. Lidé si zaslouží něco lepšího,“ neskrýval pobouření muž v centru Říma krátce po ohlášeném odstoupení ministrů.

Stejně kritická je reportéry oslovená žena. „Je to pohroma pro Itálii. Další důkaz toho, že se tahle strana o blaho země nestará,“ doplnila.

Itálie se potýká s vleklou ekonomickou krizí, která se projevuje mimo jiné obrovskou nezaměstnaností mezi mladými. Případné předčasné volby by podle všeho skončily stejným patem jako ty únorové.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme