Vláda vybírá eurokomisaře. Ve hře jsou 3 jména

Kabinet Jana Fischera by měl po mimořádném jednání oznámit jméno nového eurokomisaře. Ve hře mají být tři jména - Vladimír Špidla, Alexandr Vondra a Jan Švejnar. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma oznámil, že se o tento post už dál ucházet nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Současného eurokomisaře Vladimíra Špidlu by v Bruselu ráda viděla ČSSD, bývalého vicepremiéra Alexandra Vondru chce ODS a ekonoma Jana Švejnara podporují zelení a lidovci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Bauer a Jan Hamáček mluvili o volbě nového eurokomisaře.

Při pondělním orientačním hlasování vlády dostal Zdeněk Tůma jen jeden hlas. Nejúspěšnější byl kandidát ČSSD Vladimír Špidla s osmi hlasy, favorita ODS Alexandra Vondru podpořilo šest ministrů. Pro někdejšího uchazeče o prezidentský úřad Jana Švejnara hlasovali dva členové vlády.

Z dohody premiéra Jana Fischera s předsedy ODS a ČSSD plyne, že hlasování ve vládě bude dvoukolové a vítěz musí mít nejméně devět ministerských hlasů.

'Trváme na svých kandidátech'

Nicméně sociální demokracie nadále trvá na svém kandidátovi. "Vladimír Špidla je nejlépe disponován pro to, aby prošel schvalovacím procesem i v Evropském parlamentu," řekl předseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Například Jan Švejnar je podle občanského demokrata Jana Bauera mimo hru. "A také trváme na svém kandidátovi," připomněl Bauer.

Británie nezačala ani jednat

Své nominace kromě Česka neupřesnila ještě Británie, Irsko, Řecko a Malta. Času už je málo, protože švédské předsednictví EU by rádo znalo jména jednotlivých kandidátů před mimořádným unijním summitem, ten by měl být buď 12. nebo 15. listopadu.

Britská vláda podle informací Českého rozhlasu nezačala o svém eurokomisaři ani jednat. Tony Blair byl totiž horkým favoritem pro post prezidenta Evropské rady. Ale jeho šance jsou podle britského tisku už nulové.

O současném ministru zahraničí Británie Davidu Milibandovi se zase hovořilo v souvislosti s postem vysokého představitele EU pro zahraniční politiku. Nicméně Miliband údajně nemá o funkci zájem.

Alžběta Havlová, Václava Marešová, Martina Mašková, Ivan Kytka, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme