Vláda Východního Timoru přišla kvůli volbám s Paktem národní jednoty

Obyvatelé jednoho z nejmladších států světa – Východního Timoru – poprvé a v prvním kole samostatně volili prezidenta. Kvůli složité vnitropolitické situaci, kterou v minulosti doprovázely střety ozbrojených gangů, teď timorská vláda sáhla ke speciálnímu mírovému opatření, takzvanému Paktu národní jednoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve Východním Timoru (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pakt kombinuje tradiční domorodé rituály, prvky katolické víry a veřejný závazek všech prezidentských kandidátů k míru. Timorská společnost totiž vnímá tradiční ceremonie jako jistou pojistku klidných voleb. Před vypuknutím prezidentské kampaně uspořádalo všech 13 distriktů v zemi tradiční oslavy míru.

Pro horský distrikt Ermera, spojovaný v minulosti hlavně s aktivitou bojových skupin, má mírový rituál obzvláště symbolickou hodnotu. V Estadu, jedné z ospalých vesnic, slavnost začíná sváteční mší, na které nechybí ani prezident republiky José Ramos Horta.

Přestože je katolická církev na Timoru uznávanou autoritou, hlavní roli si zde nadále udržuje tradiční kultura zvaná Tara Bandu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Nina Hönigová mluví o volbách ve Východním Timoru na Radiožurnálu.mp3

„Tara Bandu slouží Timořanům od pradávna jako nepsaná ústava,“ říká Lucas Salsinha, jedna z tradičních autorit regionu.

Tarabandu je jak souborem lidových tradic, tak zvykového práva. Řeší vše od vztahu lidí k přírodě až po složité konflikty uvnitř komunity. Takzvaní Lia Nais, k nimž patří také Lucas, jsou garanty a zároveň spolutvůrci Tara bandu. Právě oni před volbami symbolicky přebírají roli ochránců procesu ve své komunitě.

Většina z Lia Nais se dodnes obléká tradičním způsobem a během rituálů si zdobí hlavu kohoutími péry. Velmi dobře znají starou i moderní, tedy okupační, historii Timoru a dokáží hodiny živě vyprávět o boji za nezávislost na Indonésii.

Pakt národní jednoty popisuje Lia Nai Lucas jako novou strategii vlády, od níž si slibuje upevnění vztahu Timořanů k mladému státu a jeho institucím. Tradiční kulturu a církev dnes totiž vláda i místní společnost považuje za nejlepší nástroj občanskotvorného procesu.

Po oficiálních proslovech konečně přichází v zapadlém Estadu na řadu obětní rituál, který završuje místní oslavy Paktu jednoty. Za zvuku bubnů a tance se dav Timořanů rychle sbíhá na prostranství k posvátnému domu uma lulik, kde se skupinka Lia Nais chystá obětovat vodního buvola a prase. Pro rozjařené publikum tím vrcholí celá slavnost.

Eva Presová, Nina Hönigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme