Vládě USA hrozí, že bude bez peněz. Urychleně schvalte rozpočet, žádá kongresmany Obama

Už za pár hodin může být administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy bez peněz na federální úředníky. O půlnoci tamního času končí ve Spojených státech fiskální rok a země stále nemá zákon o státních výdajích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Zdroj: Reuters

Sněmovna reprezentantů, kterou ovládají opoziční republikáni, prosadila do zákona o státních výdajích zrušení daně, klíčové pro financování Obamovy reformy zdravotnictví. To je nepřijatelné pro demokraty, kteří mají zase většinu v Senátu. A sám prezident mezitím pohrozil, že by zákon v takové podobě stejně vetoval.

„Nezavírejte vládu, nepoškozujte ekonomiku. Urychleně schvalte rozpočet a zaplaťme naše účty včas. Myslete na všední starosti Američanů,“ prohlásil Obama.

Zdravotní pojištění přitom s celou věcí nemá podle profesora historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igora Lukeše vůbec co dělat:

Přehrát

00:00 / 00:00

O schválení rozpočtu mluvil ve vysílání Radiožurnálu profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igor Lukeš.

„Republikáni ho k návrhu zákona o rozpočtu přilepili z ‚justu‘. Je to naprosto otevřený pokus o vydírání. Nedovedu si představit, že by se jim Obama v tomto ohledu nějakým způsobem podřídil.“

Zákon o zdravotním pojištění byl podle Lukeše schválen všemi institucemi:

„Úspěšně jimi prošel. Nejvyšší soud na něm nenašel žádné pochybení. Je to zkrátka zákon, byť se to menšině nelíbí. Taková je prostě demokracie.“

Spojené státy byly bez peněz na federální úřady na necelý měsíc naposledy před 18 lety, za vlády prezidenta Billa Clintona, který také bojoval s republikánskou opozicí.

Zdravotní reforma prezidenta Obamy:
- zavedení povinného zdravotní pojištění,
- zakazuje pojišťovnám odmítat klienty,
- má snížit celkové náklady na zdravotnictví,
- zpřístupní zdravotní péči pro více než 32 miliony nepojištěných Američanů.

„Když došlo k zavření určitých vládních funkcí v letech 1995 a 1996, tak se to stalo na pozadí žhavé a dravě rostoucí ekonomiky. Kdyby k tomu mělo dojít dnes po půlnoci, tak by k tomu došlo na pozadí ekonomiky, která se stěží a dýchavičně zdvihá z podlahy, z krize. A proto by byl dopad mnohem horší,“ dodává Lukeš.

Část analytiků se podle serveru agentury Bloomberg domnívá, že v nejhorším případě by se kvůli neschválenému rozpočtu mohl hospodářský růst Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí snížit až o 1,4 procentního bodu.

Většinu státních zaměstnanců by musela vláda od zítřka poslat na nucené náhradní volno. Úřady ale mohou zastavit činnost jen takových služeb, které nejsou pro chod státu bezpodmínečně nutné, například muzea a zoologické zahrady.

Vnější bezpečnost, ochrana životů a majetku nesmí být ohrožena. Armáda, hasiči a policie tak musí i nadále fungovat.

Republikánský šéf dolní komory Kongresu John Boehner | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Martin Křížek, Silvie Třeslínová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme