V Ženevě začalo jednání o ústavě pro Sýrii. ‚Asad se cítí pevný v kramflecích,‘ říká politolog

Ve Švýcarsku se pod patronací OSN začíná hledat cesta pro mír v Sýrii. O nové ústavě jednají v Ženevě zástupci prezidenta Bašára Asada, syrské opozice i občanské společnosti.

DNEŠNÍ PLUS Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad na setkání s Vladimirem Putinem v Kremlu

Syrský prezident Bašár Asad na setkání s Vladimirem Putinem v Kremlu | Zdroj: Kremlin.ru | CC BY 4.0

„Je to velmi nadějné, protože všichni jsou z bojů unaveni. Konflikt trvá od roku 2011, kdy začaly nepokoje, a vyhnal na 5 milionů Syřanů z jejich domovů,“ připomíná politický geograf Vladimír Baar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Už v roce 2012 byla v referendu přijata ústava, která byla ústupkem režimu prezidenta Bašára Asada. Vládní strana Baas už podle ní neměla být jedinou povolenou stranou a prezidentský mandát byl omezen na dvě sedmiletá období.

Nová ústava měla začít platit od roku 2014, nakonec k tomu ale nikdy nedošlo. Syrská opozice považovala kompromis za nedostatečný, podle Baara jí vadila perspektiva, že by Asad měl být u moci ještě dalších 14 let.

„Teď je naděje, že ze strany režimu dojde k podobným ústupkům, které tu už byly. A opozice očekává, že budou ještě větší,“ vysvětluje politický geograf.

Zároveň ale dodává, že znovu se začíná jednat kvůli tomu, že se Asadovi podařilo ovládnout většinu území Sýrie.

„Cítí se pevný v kramflecích, má podporu Ruska, a naopak Evropa nebo Spojené státy se nechtějí dále příliš angažovat,“ uzavírá Vladimír Baar.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme