Vladimír Mečiar přinesl před dvaceti lety do politiky 'banditismus'

Před dvaceti lety začala vznikat politická strana, která změnila tvář moderního Slovenska. Z porevolučního hnutí Veřejnost proti násilí se oddělila platforma s nenápadným názvem Za demokratické Slovensko. Od ní už byl jenom krůček ke známé zkratce HZDS. Lídr hnutí Vladimír Mečiar přinesl do slovenské politiky nové prvky, nacionalismus, populismus a cit pro takzvané obyčejné lidi. Mečiarovu éru provázely i vraždy na objednávku a celkové pohrdání zákonem. Mečiar se ale přesto udržel a z vysoké politiky odešel až loni po prohraných volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Když Vladimír Mečiar zpíval spolu s dalšími členy strany v kýčovitém předvolebním hitu Vivat Slovakia, bylo z jeho pohledu ještě všechno v pořádku. Psal se rok 1994, HZDS mělo podporu bezmála 40 procent voličů a Slovensko velebilo svého otce zakladatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Mečiar a jeho HZDS očima reportéra Vojtěcha Bergera

„Slovensko bylo svoji mentalitou, minulostí a kulturou připravený na tento typ politika: razantního, bezohledného, drsného. Přinesl do politiky jistý typ banditismu, nerespektování zákonů,“ myslí si publicista Milan Žitný.

Stačily čtyři roky, aby Vladimír Mečiar udělal ze Slovenska zemi, kde kvetlo podsvětí, vybuchovala auta a vraždilo se na objednávku. Slovensku hrozila mezinárodní izolace, dveře před ním zavírala Evropská unie i NATO.

Právě to byl podle Milana Žitného jeden z klíčových faktorů, proč Mečiara přestali podporovat silní podnikatelé stojící v pozadí. „V Evropě je obrovské množství peněz v podobě fondů a i členství v NATO přináší určité lukrativní zakázky, na kterých mohou participovat. S Mečiarem to není možné.“

Úpadek strany

A tak přišel rok 1998. HZDS volby sice vyhrálo, ale vládu sestavila dosavadní opozice v čele s Mikulášem Dzurindou. Mečiar se v médiích stále častěji objevoval jako podrážděný člověk, který je ochotný novinářům jednu vrazit, když se ho zeptají na luxusní vilu Elektra v Trenčianských Teplicích.

Vliv HZDS postupně upadal a z Mečiara se stávala spíš úsměvná figurka. Nic na tom nezměnil ani návrat do vlády v roce 2006. Mečiara tehdy přibral do party Robert Fico, jeho učenlivý žák. HZDS se ale v loňských volbách ani nedostalo do parlamentu.

Vladimír Mečiar se stáhnul do ústraní a údajně píše paměti. To je všechno, co zbylo z obávaného velkého Vlada.

Vojtěch Berger, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme