Putin s Asadem odsoudili přítomnost zahraničních sil v Sýrii. ‚Brání rozvoji země,‘ míní ruský prezident
Pokračující nezákonná přítomnost zahraničních vojáků je hlavní překážkou dalšího rozvoje Sýrie, míní ruský prezident Vladimir Putin. V Kremlu v pondělí přijal syrského prezidenta Bašára Asada, který byl v Rusku na předem neohlášené návštěvě, uvedly ruské agentury.
„Hlavní problém podle mě tkví v tom, že zahraniční ozbrojené síly jsou bez dovolení OSN a vašeho souhlasu na různých územích země, což jasně odporuje mezinárodnímu právu,“ řekl podle agentury Ria Novosti na schůzce Putin.
‚Poslali instrukce, jak volit.‘ Ruští zaměstnanci popisují, jak je šéfové nutí hlasovat ve volbách
Číst článek
„Nedává vám to možnost rozvíjet se takovým tempem, které by bylo možné, kdyby celé území bylo pod kontrolou legitimní vlády,“ doplnil šéf Kremlu.
Asad na jednání vyzdvihl, že díky společnému syrskému a ruskému úsilí bylo dosaženo úspěchu v boji s terorismem. „Naše dvě armády dosáhly významných výsledků nejen při (...) likvidaci terorismu, ale napomohly svým úsilím také návratu uprchlíků,“ uvedl. Putin však poukázal na to, že v Sýrii i nadále zůstávají některá území pod kontrolou teroristů.
Znovuzvolení Asada
Putin mimo jiné svému protějšku také pogratulovat k úspěchu při volbách. Výsledek hlasování podle něj svědčí o tom, že lidé Asadovi důvěřují. Asad, který je prezidentem od roku 2000 podle oficiálních výsledků zvítězil v květnových prezidentských volbách se ziskem 95,1 procenta hlasů. Syrská opozice, OSN a mnoho západních států nepovažuje toto hlasování za demokratické ani legitimní.
V roce 2011 syrská vláda nemilosrdně potlačila protivládní demonstrace, uvrhla zemi do vleklé občanské války a uvěznila tisíce oponentů, z nichž mnozí jsou stále nezvěstní.
Válka připravila o život na 400 000 lidí a zhruba 11 milionů lidí, tedy asi polovinu populace, přiměla opustit domovy. Rusko od vypuknutí konfliktu v Sýrii v roce 2011 podporuje Asadův režim, od roku 2015 se zapojilo i přímou vojenskou účastí.