Rusko zavede vyšší daň pro bohaté. Před referendem slíbil Putin i příspěvky na děti

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil chystané zvýšení daně z příjmu „pro bohaté“, ale například také další příspěvky na děti a zvýhodněné hypotéky. K občanům promluvil v televizním projevu týden před celostátním referendem o ústavních změnách, které by mohly prodloužit jeho setrvání v čele státu až do roku 2036.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2020-06-23t142352z_8_200623-192655_tkr.JPG

Ruský prezident Vladimir Putin pochválil úspěšné zvládání epidemie nemoci covid-19. | Foto: Sputnik/Alexei Nikolsky/Kremlin | Zdroj: Reuters

V obsáhlém projevu předneseném den před slavnostní vojenskou přehlídkou k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce se šéf Kremlu Vladimir Putin tentokrát nevěnoval dějinným událostem. Zaměřil se na koronavirovou krizi a s tím spojené ekonomické otázky a na podporu nejvíce postižených nebohatých vrstev obyvatelstva a regionů. Referendum o ústavních změnách je stanoveno na 1. července.

Nevylučuji, že budu kandidovat, řekl Putin. Díky referendu by mohl setrvat u moci až do roku 2036

Číst článek

Putin kromě jiného oznámil, že od 1. ledna příštího roku se zvýší daň z příjmu z 13 na 15 procent u fyzických osob s ročním příjmem přesahujícím pět milionů rublů (1,7 milionu korun). Zdanění větším procentem se přitom bude vztahovat na částku přesahující pětimilionový limnit. Do rozpočtu by tak mělo přibýt kolem 60 miliard rublů, které pak budou určené na léčení dětí se vzácnými chorobami.

Podpora na děti

Prezident dále slíbil, že v červenci bude znovu vyplaceno 10 000 rublů na každé dítě ve věku do 16 let. Rodiny, kde oba rodiče přišli o práci, dostanou i v červenci a v srpnu vedle podpory v nezaměstnanosti také příspěvek 3000 rublů na každé dítě. Vláda také počítá s výhodnými půjčkami především na nové byty.

Putin pochválil úspěšné zvládání epidemie nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem. Zároveň mimo jiné přislíbil ruským regionům dalších 100 miliard rublů, vedle dosavadních 200 miliard, jako kompenzaci výdajů na boj s koronavirovou nákazou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme