Putin chce o konfliktu na Ukrajině jednat v rámci normandské skupiny. Podpořil tak plán Macrona

Ruský prezident Vladimir Putin při pondělním setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem podpořil „normandský formát“ jednání o konfliktu na Ukrajině. Podle agentury Reuters uvedl, že k němu nevidí alternativu. Macron společně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prosazuje rozhovory v rámci tzv. normandské skupiny, kterou tvoří Rusko, Ukrajina, Francie a Německo.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. | Foto: ems | Zdroj: Reuters

Šéf Elysejského paláce doufá, že na summit dojde v nejbližších týdnech. Putin se nicméně podle Reuters nezavázal k účasti na nové vrcholné schůzce. Ruský prezident uvedl, že telefonické rozhovory se Zelenským mu dávají důvody k „opatrnému optimismu“. „Rozhodnutí prezidenta Zelenského představují pro situaci skutečnou změnu,“ dodal Macron.

Oba lídři před novináře vystoupili ještě před svým jednáním v letním sídle francouzských prezidentů na Azurovém pobřeží. Macron a Putin uvedli, že budou diskutovat také o tom, jak snížit napětí kolem Íránu, války v Sýrii či kontroly zbrojení.

Francouzský prezident se však vyjádřil i k vlně protestů, která zasáhla Moskvu poté, co úřady zakázaly opozičním kandidátům účast v zářijových komunálních volbách v metropoli. Rusko podle něj musí „tak jako každá členská země Rady Evropy“ respektovat právo na protest, svobodu projevu a právo kandidovat ve volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme