Putin a Erdogan v Teheránu: zájmy politiků se rozcházejí, výstupy přinesla spíš jednání s Íránci

Poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu se ruský prezident Vladimir Putin vydal na oficiální návštěvu mimo postsovětský prostor. Do pozdních večerních hodin se v úterý protáhla jeho jednání v Teheránu. V íránské metropoli se sešel se svým tamním protějškem Ebráhímem Raísím a taky tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání tureckého prezidenta Erdogana a ruského prezidenta Putina v Teheránu

Jednání tureckého prezidenta Erdogana a ruského prezidenta Putina v Teheránu | Foto: Sputnik/Sergei Savostyanov | Zdroj: Reuters

Předem bylo avizované, že na jednání se budou lídři Íránu, Ruska a Turecka věnovat především Sýrii a hrozící nové turecké ofenzivě na jejím severu. Prezidenti následně vydali společné prohlášení, které je ale tak neurčité, že vyvolává otázku, jestli se jim vůbec podařilo na něčem shodnout. A naznačuje to, jak moc se jejich zájmy rozcházejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimir Putin jednal v Teheránu s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím a Recepem Tayyipem Erdoganem

Írán a Rusko, spojenci syrského vůdce Bašára Asada, s velkou nelibostí sledují to, že by Turecko mohlo zahájit novou ofenzivu na severu Sýrie proti Kurdům a přisvojit si tak další část syrského území, když už teď je pod jeho kontrolou podle odhadů až deset procent syrského teritoria.

Jak tedy avizoval Vladimir Putin, s lídry Turecka a Íránu budou dál jednat, příště se mají sejít v Moskvě v takzvaném astanském formátu, ve kterém jednání o Sýrii probíhají od roku 2017.

Úspěchem pro Rusko je, že Putin může na domácím poli tuhle návštěvu prezentovat jako jakýsi důkaz, že Rusko není v úplné mezinárodní a diplomatické izolaci, že s ním jednají další státníci, že je pořád součástí mezinárodního dění.

Moskva a Teherán budou upevňovat vztahy, řekl íránský duchovní Chamaneí. Putin jednal s Raísím

Číst článek

Konkrétní výstupy přinesla především dvoustranná jednání s Íránci, kde bylo mimo jiné dohodnuté to, že vzájemné závazky budou teď obě země aktivněji řešit v národních měnách.

Taky ruský Gazprom v době Putinovy návštěvy podepsal memorandum o tom, že se má podílet na rozvoji íránských plynových polí, exportního plynovodu a projektů týkajících se zkapalněného zemního plynu.

Bílý dům ještě před jednáním Kreml obvinil z toho, že se snaží od Íránců taky získat drony k nasazení na Ukrajině. Teherán i Moskva to ale popírají.

Mezi Moskvou a Kyjevem

Turecko se od začátku ruské invaze na Ukrajinu snaží vystupovat jako prostředník mezi Moskvou a Kyjevem a aktuálně vede rozhovory o vývozu zablokovaného ukrajinského obilí z černomořských přístavů.

Kyjev podle Putina není ochotný plnit předběžné mírové dohody. Moskva chce usnadnit vývoz obilí

Číst článek

Přímo prezident Putin se nechal slyšet, že je dobře, že došlo k určitému posunu v jednáních. Nicméně namítal, že některé otázky zůstávají pořád nedořešené.

Připustil, že Rusko od počátku součinnost podmiňuje vyřešením vývozu vlastního obilí a hnojiv, čemuž podle něj brání omezení ze strany Západu. Vladimir Putin mluvil o tom, že chce, aby bylo Rusko od začátku řešené v jednom balíku s ukrajinským obilím, a ne zvlášť.

Ve středu a ve čtvrtek by spolu znovu měli jednat vyjednavači Ruska a Ukrajiny za asistence Turecka. Cílem Ankary je ještě tento týden podepsat nějakou závaznou dohodu o vývozu obilí z černomořských přístavů. Ta jednání vedou vojenské delegace a účastní se jich ještě zástupci OSN.

Už před posledním kolem, které se konalo minulý týden v Istanbulu, ale Kyjev upozorňoval, že Rusové dobře vědí, že když se ukrajinské obilí dostane na světové trhy, bude to znamenat, že Ukrajina tím získá peníze, které může použít na odražení ruského útoku.

Ukrajinské obilí, ofenziva v Sýrii nebo rozšíření NATO. Putin se v Teheránu setká s Erdoganem

Číst článek

Zároveň teď ale ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba pro magazín Forbes zmiňoval, že pro Rusko je lákává i představa toho, že před zeměmi, které nemají k válce na Ukrajině vyhraněnou pozici nebo jsou nakloněné spíš Rusku, bude moci vystupovat jako ten, kdo je teď zachránil před hladem a rostoucími cenami potravin.

Ukrajinské obilí by se mělo podle Turecka dostávat na světové trhy tak, že v Istanbulu vznikne jakési koordinační středisko. Podle něj má také panovat shoda na tom, že lodě budou společně kontrolované, na čemž trvalo Rusko, aby se tak prý na Ukrajinu nedostávaly i zbraně.

Řada detailů ale zůstává nejasná. Přinejmenším veřejně. Ať už to, jak by Ukrajina měla odminovat své pobřeží, nebo kdo bude lodě doprovázet bezpečným koridorem.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme