Putin se v Přímé lince zpovídal ruskému lidu. Živě ji vysílalo pět stanic, trvala přes čtyři hodiny

Kreml ve čtvrtek pořádal každoroční Přímou linku s prezidentem. Vladimír Putin v přímém přenosu odpovídal na dotazy, stížnosti a prosby obyvatel z celého Ruska. Stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda poukázala na fakt, že velká většina vybraných dotazů směřovala na domácí politiku a připomíná, že největším problémem obyvatel Ruska je chudoba.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 12:56 20. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml ve čtvrtek pořádá každoroční Přímou linku s prezidentem. Vladimír Putin v přímém přenosu odpovídá na dotazy, stížnosti a prosby obyvatel z celého Ruska

Kreml ve čtvrtek pořádá každoroční Přímou linku s prezidentem. Vladimír Putin v přímém přenosu odpovídá na dotazy, stížnosti a prosby obyvatel z celého Ruska | Foto: Alexei Druzhinin | Zdroj: Reuters

Průběh Putinových besed je v Rusku vždy ostře sledován a jejich scénář Kreml sestavuje s ohledem na oživení klesající prezidentovy prestiže.

Hrobový protest. V ruských městech se objevují náhrobní kameny s Putinovým jménem a podobiznou

Číst článek

Víc než v minulosti musel Putin ve více než čtyřhodinové besedě reagovat na dotazy znepokojených občanů ohledně pětiprocentní inflace, nízkých rodinných rozpočtů, nedostatku pracovních příležitostí či problémů s likvidací komunálního odpadu.

Radostnou atmosféru přítomnosti hlavy státu, kterou organizátoři pro Putina pečlivě připravili, kalily stížnosti na platy učitelů nebo zdravotníků. Ve studiu se objevil bývalý vězeň, zbavený po několika měsících vazby obvinění z hospodářského deliktu, který hovořil o kriminalizaci ruského byznysu. V přímých vstupech z regionů zazněla kritika neúnosného stavu nemocnic.

Šéf Kremlu slíbil spoluobčanům růst reálných příjmů, investice do zdravotnictví a školství, snížení inflace a rozvoj infrastrukturních programů. Ne všechny Rusy ale očividně Putinovy odpovědi uspokojily. „Jenom jeden dotaz: kdy odejdete?“ objevil se na televizní obrazovce vzkaz jednoho z diváků. „Lidé píší, že život je těžší, kdy bude lépe?“ ptali se moderátoři prezidenta.

Miliony dotazů

Před rokem občané zaslali 2,7 milionu stížností či dotazů, připomíná Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Událost vysílá pět televizních a tři rádiové stanice. S překladem je možné sledovat přímou linku s Putinem na webu České televize.

Vladimir #Putin už skoro tři hodiny promlouvá k národu. Jak ale píše @Игорь Глебов, dopředu bylo jasné, co řekne: "chudým, že jsou bohatí, hladovým, že jsou sytí, zlodějům, že jsou nadějí a oporou národa, hlupákům, že žijí ve významné zemi. A ti chytří, ti se na něj dívat nebudou."

13:51 – 20. 06. 2019

1 12

Občané mohli dotazy zasílat od 9. června ať už skrze SMS zprávy, e-mail, či zavolat na telefonní linku.

V letošní debatě tak převládaly hlavně domácí a regionální problémy. Zahraničním problémům se kremelský šéf oproti podobným minulým akcím věnoval spíš okrajově. Kritizoval první kroky nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který podle něj nechce řešit krizi na Donbasu a odmítá jednat s povstalci.

Vztahy s Washingtonem, včetně obnovení dialogu s Moskvou, podle Putina komplikuje Kongres a začínající kampaň k novým prezidentským volbám. Putin varoval Američany před použitím síly po útoku na tankery v Hormuzském průlivu z minulého týdne.

Většinou se ale Putin věnoval problémům ruského vnitřního trhu, které vyvolávají propad reálných příjmů obyvatel. Poukázal na „vnější šoky“ typu západních sankcí.

Kromě ekonomických ztrát mají sankce na ruské hospodářství ale i pozitivní vliv, tvrdil ruský prezident. Potřeba nahradit západní dovoz aktivizovala mnohá ruská průmyslová odvětví, například strojírenství, energetiku nebo zemědělství. „Mobilizovalo nás to,“ poznamenal Putin.

Kampaň kolem čínské společnosti Huawei, jejíž produkci chce řada západních států kvůli podezření z napojení na čínskou špionáž bojkotovat, je podle Putina projevem snahy zastavit hospodářský rozvoj Číny. „Totéž se děje vůči nám,“ prohlásil ruský prezident.

Každoroční akce

Jde o obdobnou akci, jako je každoroční setkání Putina s pečlivě vybranými novináři, které trvá několik hodin. V roce 2013 zabrala Přímá linka s prezidentem skoro pět hodin, o dva roky později zase občané zaslali rekordních 3,25 milionu dotazů, píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Podle médií se letošní počet dotazů pohybuje okolo 1,5 milionu.

„Putin se nachází v daleko složitější situaci než předešlý rok. Nedošlo k žádným reálným úspěchům na domácí frontě. Putin nebude mít nic upřímného, čím se může chlubit,“ cituje server The Moscow Times nezávislého politologa Dmitrije Oreškina.

Fakt, že se tolik nehovořilo o zahraniční politice, může být pro Putina nepříjemný, dodává Oreškin.

„Putin zbožňuje mluvit o velkých geopolitických záležitostech. Tehdy je ve svém živlu. Jenže musí vědět, že pouze pár lidí tento rok očekává nějakou válečnou rétoriku,“ dodal.

Britský server BBC připomíná, že se letošní už sedmnáctý hovor s občany odehrává v době velmi nízké popularity Putina.

Ve svém loňském přenosu ruský prezident například mluvil o příznivém vývoji ekonomické situace, ale věnoval se také zahraniční politice, například zapojení ruské armády v Sýrii. Pozornosti neušla ani kauza otráveného ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

och, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme