Karanténa, videokonference, dezinfekční tunely. Ruský prezident Putin tráví pandemii v přísné izolaci

Zatímco americký prezident Donald Trump se před nákazou covidem-19 nenechal pandemií příliš limitovat, ruský prezident Vladimir Putin se naopak od jarního vypuknutí nákazy v Rusku uchýlil do izolace a pro něj i všechny v jeho blízkosti platí přísná preventivní opatření. A to i navzdory tomu, že život v Rusku se v létě vracel k normálu a ruští politici uklidňovali veřejnost, že země nad epidemií zvítězila.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Epidemie a s ní související omezení silně zasáhly ekonomiku i sociální sféru a napáchaly škody na milionech našich obyvatel,“ uvedl Vladimir Putin ve svém televizním projevu k ruskému národu, který byl za dobu koronavirové krize šestým v řadě

Drtivá většina jednání ruského prezidenta probíhá přes videokonference, před osobním setkáním je pak povinná dvoutýdenní karanténa | Zdroj: Profimedia

Stejně jako v jiných částech Evropy, i v Rusku byla situace okolo nákazy stabilní a již od konce května docházelo k postupnému uvolnění. Skončila karanténní opatření v Moskvě, lidé se opět vrátili do práce a během dovolené se vydávali do prázdninových resortů na pobřeží Černého moře, děti v září opět usedli do školních lavic. Ještě v srpnu se navíc denní přírůstky infikovaných koronavirem snižovaly.

„Rád bych nám všem pogratuloval k velkému úspěchu,“ připomněl americký deník The New York Times vzkaz starosty Moskvy Sergeje Sobjanina k červnovému ukončení karantény metropole.

Ruská vakcína šest týdnů po schválení: distribuce se zpožďuje, seznam zemí pro možný export ale narůstá

Číst článek

Chování Putina však ani během léta zlepšení neodráželo. V zahraničí nebyl ruský prezident od ledna, na veřejnosti se pak od března objevil pouze několikrát a navíc velmi krátce – naposledy pak v září na setkání s členy Rady federace v Kremlu, kde však od ostatních dodržel velmi výrazný odstup. Drtivou většinu času pak tráví Putin ve svém sídle v obci Novo-Ogarjovo u Moskvy. Pracovní agendu a jednání s členy vlády pak zvládá, stejně jako během jara většina státníků, z pohodlí své kanceláře skrze videokonference.

Izolace i tunel

Jak zjistil ruský investigativní server Preokt, pokud je osobní setkání s Putinem skutečně nezbytné, pro pozvané platí kromě negativního testu na covid-19 a dodržování odstupu i povinnost strávit před návštěvou prezidentova sídla dva týdny v karanténě. To samé platí pro jeho sekretářky, asistenty, fotografy i autory projevů, kteří jsou rozděleni mezi Moskvu a Soči. Ve čtrnáctidenní karanténě museli být i vojenští veteráni před červnovým průvodem k výročí konce 2. světové války, jak píše The New York Times. A novinářů se pak Putin strání úplně – včetně těch, kteří byli zvyklí jeho práci pokrývat pravidelně.

„Někdo absolvuje dvoutýdenní karanténu, někdo je v karanténě několik dní, někdo nejde do karantény vůbec,“ reagoval na zprávy podle agentury Interfax mluvčí prezidentova tiskového odboru Dmitrij Peskov. Poznamenal také, že jestli musí člověk před setkáním s prezidentem do karantény závisí i na epidemiologické situaci nebo osobním harmonogramu.

Nezůstalo však pouze u preventivních opatření. Jak již na jaře informovala agentura RIA Novosti, všichni, kdo chtějí do k Putinovi do rezidence vstoupit, musí projít dezinfekčními tunely. „Tam, kde se to týká hlavy státu, jsou dodatečná preventivní opatření zcela odůvodněná a pochopitelná,“ vysvětloval Peskov instalaci tunelů, vyrobených v povolžském městě Penze. V krizovém režimu však podle něj Kreml nefunguje.

Obavy a opatrnost

Náznaky opatrnosti nejsou u Putina zároveň ničím novým – už minulý rok byl Putin přistižen, jak si na summit států G20 v Japonsku dovezl vlastní hrnek. Přísný režim okolo ruské hlavy státu je také důsledkem faktu, že ve svých sedmašedesáti letech patří navzdory dobré fyzické kondici do rizikové skupiny. Opatrnosti nahrává i fakt, že nákaza koronavirem se objevila v jeho blízkosti – covid-19 prodělal například zmíněný mluvčí Peskov i tři ministři ruské vlády, včetně premiéra Michaila Mišustina.

Ačkoli se situace v Rusku opět zhoršuje a nárůstky nakažených i souvisejících úmrtí se dostávají na úroveň jarních dat, nadějí návratu k normálnímu životu tak může být i vakcína, jejíž vývoj v Rusku nabral během léta obrátek. Očkování navíc už měla podstoupit například i jedna z Putinových dcer. Pro samotného prezidenta to však zatím reálná možnost není, i tady zůstává Putin podle Peskova opatrný a čeká, jak se vakcína osvědčí. „V případě hlavy státu je totiž nutná velmi přísná prevence,“ komentoval podle americké CNN mluvčí Putinův opatrný přístup k ruské vakcíně proti koronaviru.

Putin tak zatím komunikuje z izolace i s dalšími lídry světových zemí. Jedním z posledních byl Donald Trump, a to poté, co se u amerického prezidenta potvrdila nákaza koronavirem. „Jsem si jistý, že Vaše vitalita, dobrá nálada a optimismus Vám pomůže tento nebezpečný virus překonat,“ vzkázal Trumpovi, zatímco se sám snaží minimalizovat šanci, aby se s nemocí covid-19 potkal. A ačkoli podle Putina „hrozba stále nezmizela“, je dle jeho slov na další vývoj připraveno i samotné Rusko.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme