Ruský prezident Putin se uchýlil do izolace. V jeho okolí se objevily případy koronaviru

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý uvedl, že kvůli případům koronaviru ve svém okolí se musí uchýlit do izolace. Kreml to oznámil poté, co se v pondělí Putin osobně v Moskvě setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který ale covid-19 prodělal již v březnu. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov upřesnil, že Putin je zcela zdráv a měl na covid-19 negativní test.

Moskva (Aktualizováno: 13:40 14. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexei Nikolsky | Zdroj: Reuters

„Vladimir Putin oznámil, že z důvodu případů koronavirového onemocnění ve svém okolí je po určitou dobu nucen dodržovat režim samoizolace,“ citovala agentura TASS z prohlášení tiskového oddělení Kremlu.

Ruský statistický úřad eviduje již 365 000 koronavirových úmrtí, jen za červenec jich přibylo 50 000

Číst článek

Není přitom jasné, jak dlouho ruský lídr v izolaci zůstane. Ruský prezident se o své samoizolaci původně zmínil už při telefonickém rozhovoru s tádžickým prezidentem.

Putin se tak zúčastní pouze virtuálně jednání Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti, které se má v tádžickém Dušanbe uskutečnit tento týden, i dalších událostí, upřesnil Kreml. Peskov ubezpečil, že prezident bude i nadále plnit své povinnosti.

Rusko už o víkendu čekají volby do federálního parlamentu i na nižších úrovních.

Na konci června šéf Kremlu sdělil, že se dříve nechal očkovat ruskou vakcínou proti covidu-19 Sputnik V. Druhou dávku dostal v dubnu, připomněla tisková agentura AP.

Putin na veřejnosti

V pondělí se Putin několikrát objevil na veřejnosti. Vyjma schůzky s Asadem pozdravil ruské paralympijské sportovce a ukázal se také na vojenském cvičení, které Rusko pořádá společně s Běloruskem. Už při setkání se sportovci se zmínil, že ho možná čeká izolace. „Myslím, že budu muset brzy do karantény, mnoho lidí kolem je nemocných,“ citovala ho v pondělí agentura Ria Novosti.

,Končíme s plánem covidových pasů.‘ Britové nebudou muset prokazovat bezinfekčnost na velkých akcích

Číst článek

Na otázku, proč Putin vystupoval na veřejnosti, přestože věděl, že v jeho okolí jsou nemocní, Peskov sdělil, že rozhodnutí o izolaci bylo učiněno poté, co lékaři dokončili testování a své procedury.

Prezidentský mluvčí podtrhl, že Putin během pondělních událostí neohrozil ničí zdraví.

Ruské denní přírůstky koronavirové nákazy se v posledních týdnech pohybují mezi 17 a 18 tisíci. Moskva také denně hlásí téměř 800 nových úmrtí pacientů s covidem-19, což je nejvíce od začátku pandemie. V zemi však neplatí téměř žádná koronavirová omezení.

Rusko zveřejňuje dvě statistiky obětí koronaviru. Podle jedné, která je aktualizována na denní bázi, v zemi zemřelo přes 194 tisíc lidí s covidem-19. Druhá bilance, do níž jsou zahrnuti i lidé, u nichž se nákaza prokázala posmrtně, eviduje od loňského dubna do letošního července zhruba 365 tisíc úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme