Putin neplánuje žádný kontakt se Zelenským, ani mu nepogratuloval. Naopak USA vyjádřily podporu

Ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu žádný kontakt s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Agentuře TASS to v pondělí řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Z jeho slov vyplynulo, že Putin nehodlá Zelenskému k uvedení do funkce ani blahopřát, stejně jako mu negratulovat po dubnovém volebním vítězství.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Prezident Putin bude blahopřát prezidentu Zelenskému po prvních úspěších při urovnání vnitřního konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny a rovněž při prvních úspěších při normalizaci rusko-ukrajinských vztahů,“ citoval TASS Peskova. Jaké úspěchy by to měly být, mluvčí neupřesnil. Když Zelenskyj v dubnu s převahou vyhrál prezidentské volby, byl Putin jedním z mála evropských státníků, kteří mu nezaslali gratulaci.

Kyjev po ruské anexi Krymu v roce 2014 a po donbaské vzpouře postupně s Moskvou přerušil prakticky veškeré styky a jejich obnovení podmiňuje vrácením obsazených území, mezi která řadí i separatistickou část Donbasu.

Ukrajinu čekají předčasné volby. Zelenskyj při inauguraci rozpustil parlament

Číst článek

Občasné kontakty

Ve stejném duchu se v pondělí v inauguračním projevy vyjádřil i Zelenskyj. Putin se kontaktům s odcházejícím prezidentem Petrem Porošenkem spíš vyhýbal, několikrát si telefonovali a osobní setkání omezovali na občasné kontakty na okraj mezinárodních konferencí.

Podporu nového ukrajinského prezidenta naopak vyjádřil vedoucí delegace USA na Zelenského inauguraci, ministr energetiky Rick Perry. Z Bílého domu prý přivezl „jasné poselství“ o tom, že Spojené státy stojí pevně za ukrajinským národem. Projev, který nový ukrajinský prezident pronesl z tribuny kyjevského parlamentu, Perry označil za „velmi silný a pro budoucnost Ukrajiny velmi významný“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme