Putin odvolal gubernátora, který vyzýval k vyhlazení novinářů a hasiče nutil skákat ‚jako pejsek‘

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal z čela autonomního Čuvašska Michaila Ignaťjeva, označovaného politology za jednoho z nejvlivnějších gubernátorů v zemi. Někdejší pomocník kombajnéra řídil povolžský region s 1,2 milionem obyvatel skoro deset let, poznamenala ruská redakce BBC.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Média připomínají, že Putin obvykle dovoluje gubernátorům odejít „na vlastní žádost“ i v případech, kdy na odchod vůbec nepomýšlejí, ale kvůli nějakému skandálu upadli v nemilost. U Ignaťjeva ale Putin použil formulaci „pro ztrátu důvěry“, kterou naposledy využil před třemi lety, kdy odvolal udmurtského gubernátora kvůli podezření z převzetí obřího úplatku.

Ignaťjev se svými skandály během jediného týdne dvakrát dostal do popředí celostátní pozornosti. Nejprve vyzval k „vyhlazení“ novinářů a blogerů, čímž přiměl k reakci i zástupce OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. A pak při předávání nové techniky hasičům přinutil jejich náčelníka, aby pro klíčky vyskočil „jako pejsek“. Videozáznam se rozšířil po internetu a dostal se i do celostátních televizí.

‚Popírám výmysly‘


„Hluboce respektuji tyto statečné lidi (hasiče) a jejich práci, a proto popírám všechny výmysly, pověsti, klevety a otevřené lži o nějakém neuctivém vztahu,“ hájil se Ignaťjev. Podobně se pokoušel vysvětlovat i výzvu k vyhlazení novinářů a blogerů ve svém projevu ke dni ruského a čuvašského tisku: „Smysl mé řeči byl jiný, ale jako obvykle vše přehnali a překroutili. K novinářům, kteří kritizují objektivně, se chovám vždy korektně. A omlouvám se všem, koho jsem se dotkl výrazem 'vyhladit'.“

Ale věci dospěly tak daleko, že vládní strana Jednotné Rusko gubernátora vyloučila ze svých řad a následoval výnos Kremlu o odvolání z funkce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme